Çeşme, Bodrum olur mu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararıyla, Çeşme’nin üçte biri kadar arazi (taralı alan) turizme açılacak. Bu alana günübirlik konaklama tesisleri, otel, golf sahası, uçak pisti ve ekopark kurulması planlanıyor.

Çeşme’de 1. derece doğal sit alanı 112 bin dönüm arazi, ‘turizm geliştirme alanı’ ilan edildi. Yerel yöneticiler ve girişimciler umutlu, çevreciler ise ‘Çeşme, aynı Bodrum gibi olacak’ diyor

11/03/2006 Radikal

İSTANBUL/İZMİR – Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çeşme’de 1. derece sit alanı 112 bin dönüm alanı, ‘Turizm Geliştirme Alanı’ ilan etti. Başka bir deyişle, Çeşme’nin üçte biri kadar bir alan daha turizme açıldı. Halihazırda üzerinde yüzde 2 oranında yapılaşma olan bu makilik arazinin üzerinde konaklama tesisleri, termal tesis, golf sahaları ve bir uçak pisti yükselecek.
Ovacık’tan Urla’ya uzanan ve yüzde 80’i 1. derece doğal sit alanı olan 112 bin dönüm arazi, 17 Şubat’ta Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun aldığı kararla ‘2. ve 3. derece sit alanı’na dönüştürüldü. Çeşme’deki Sheraton Otel, arazinin 3 bin dönümüne talip oldu bile. Genel Müdür Mesut Güven, "Buraya bir otel ve golf sahası inşa etmeyi düşüyoruz" dedi.

Karar ne anlama geliyor?
1. derece doğal sit alanları, mutlak koruma alanları. Üzerlerine o yerin doğasına uygun günübirlik gezinti alanları ve tesisleri dışında hiçbir yapılaşmaya izin verilmiyor. 2. derece doğal sit alanlarında ‘sadece turistik yatırımlara’, 3. derece doğal sit alanlarında ise ‘Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları’nın kuralları çerçevesinde’ yapılaşmaya izin veriliyor.

45 bin ek yatak
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu’na göre, Çeşme’de 1. derece doğal sit alanından, 2 ve 3. derece sit alanına düşürülen bölgenin, zaten sit alanı olmasında bir yanlışlık vardı: "Çoğu makilik ve boş arazi sit alanı ilan edimiş. Korumanın da zarar verici olmaması gerekiyor. Biz bunların ekonomiye katkısını istiyoruz. Yoksa sit alanlarının yapılaşmasına karşıyız. Bu arazide her 100 metrekarenin 7 ile 10 metrekaresi konut alanı olarak ayrılacağı için çevre kıyımı yaşanmayacak."
Çeşme Kaymakamı Nazmi Görür ise proje sayesinde Çeşme’nin nitelikli yatak kapasitesi 5 binlerden 50 binlere çıkacağı için umutlu: "Burada turistik oteller, günübirlik konaklama tesisleri, termal tesisler, golf sahaları, uçak pisti ve ekoparkı uygun buluyoruz. 5 bin olan nitelikli yatak kapasitemizi 50 bine çıkarabileceğiz. Arazinin tamamı makilik ve fundalık. Kıraç kesimler de var. İtiraz olacağını sanmıyorum. Evet, yapılaşma olacak ama park alanı, yol ve golf sahaları da düşünüldüğünde yeşil alan miktarının bir bölümü korunacak. Süreç hazirana dek işleyecek, yazın ihaleye girilebilecek. Bu, 5 milyar dolarlık bir yatırım. Şu anda bize başvurmuş yedi-sekiz yatırımcı var. Bakanlığa başvuranlar da var."

‘Marka otel yapalım’
Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öngel de kararı, doğru uygulanabilirse bir fırsat olarak görüyor: "Antalya, yatağa doydu. Çeşme’de marka otellerin oluşması bize avantaj getirecek. Bunu iyi kullanırsak, bu yatırım Çeşme farklılığını ortaya koyar. Yoksa sıradan, çok katlı otellerin oluşması Çeşme’ye zarar verir. Bu konuda çok hassasız. Turizm Bakanlığı’nın da bu konuda hassas davranmasını istiyoruz."

‘Çeşme, Çeşme olmaktan çıkar’
Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı ise Çeşme’nin Çeşme olmaktan çıkarak ikinci bir Bodrum, Kuşadası olacağını söylüyor:
"Makilik’ denerek bu arazi küçümsenemez. Makilik de doğal yapının parçası ve korunması gerekiyor. Doğal ağaçları kesip ‘Yenisini ekeceğiz’ demenin anlamı var mı? Burası sürekli rant isteyenlerin uğraş alanı oldu. Kurul kararları sürekli tartışıldı. Çünkü yarımadayı Bodrum ve Kuşadası’na dönüştürmek istiyorlar. Oysa çok yapılaşma ilçeyi Çeşme olmaktan çıkarır."