‘Elimiz kolumuz bağlandı’

KOCAOĞLU, YENİ FUAR PROJESİNDE KAMULAŞTIRMAYA TAKILDIKLARINI SÖYLEDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Gaziemir'de oluşturmayı planladığı yerde yaşanan sorunların bir türlü sona ermemesine üzüldüğünü açıkladı

 

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır 16.03.2007){nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir'deki Ege Serbest Bölgesi yakınlarında oluşturmayı planladığı yeni fuar alanı projesinde kamulaştırma engeline takıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sözkonusu alanda kamulaştırma işlemlerinin bir türlü tamamlanamamasından yakındı.
Kamulaştırma çalışmaları bitmediği için, çoğu hissesi özel sektöre ait olacak yeni fuar alanın yapılanmasında yer almayı düşünen kurum ve kuruluşlarla görüşmeleri şimdilik dondurduklarını da kaydeden Kocaoğlu, kamulaştırma engeli kalktığında görüşmelere tekrar başlayacaklarını ifade etti.

65 bin metrekare
İlk etapta 65 bin metrekare kapalı alanda kurulması öngörülen Yeni Fuar Alanı Projesi'nin herkes tarafından kabul gören bir proje olduğunu belirten Kocaoğlu, "O konuda herhangi bir sıkıntı yok. Bu proje, hem odalardan, hem de yatırımcılardan büyük destek aldı. Tek sorun, kamulaştırmada yaşanıyor" dedi. Kocaoğlu, "Orada yapılacak inşaat belli. İlk etapta 65 bin metrekarelik bir kapalı alan oluşturmayı öngörüyoruz. Bu kapalı alan daha sonra kademe kademe büyüyecek. Kamulaştırmayı halledemediğimiz için elimiz kolumuz bağlandı" diye konuştu.
Söz konusu profenin, İzmir'i gerçek anlamda fuarlar kenti yapacağını iddia eden Kocaoğlu, önümüzdeki günlerde açılacak Uluslararası Mermer Fuarı'na da dikkat çekti. Kocaoğlu, bu konuda şu bilgileri verdi:
"Bu fuar sayesinde kentteki tüm oteller doldu. Yeni Fuar Alanı'nın devreye girmesiyle birlikte burada büyüteceğimiz fuarlarla 365 günün 100 günü otellerde doluluk yaşanacak. Bu da kent ekonomisine büyük canlılık katacak. Önümüzdeki bir yıl içinde kent merkezinde ardı ardına 10 yeni otel devreye girecek. Böylece kentteki yatak kapasitesi ciddi oranda artacak."