Ege’yle Karadeniz’i birbirine bağlayalım

İzmir çıkışlı turlar; İstanbul, Zonguldak, Sinop, Samsun, Trabzon, Batum, Soçi, Yalta, Sevastopol, Odessa, Köstence, Varna, Bükreş rotasını izleyebilir. Bakir şehirler ve limanlar da hızla gelişir…”

İZMİR DHA

Ukrayna’nın Odessa kentinde düzenlenen ‘Karadeniz Kruvaziyer Konferansı’na katılan İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in, Akdeniz ve Karadeniz’i birbirine bağlayabilecek noktada olduğunu belirterek, “İzmir başlangıçlı ve bitişli Karadeniz destinasyonları oluşturalım” çağrısında bulundu. Konferansta, “Karadeniz Bölgesi’ne Yabancı Turist Çekmenin Temel Yolları: Türk Deneyimi” başlıklı konuşma yaptığını anlatan Demirtaş, İzmir’in, yılda 400 bin yolcuyla Türkiye’nin ikinci kruvaziyer limanı olduğunu vurguladı. “Hedefimiz kruvaziyer limanı inşa ederek, 2020’ye kadar Akdeniz’de ilk 5 liman arasına girmek ve 3 milyon yolcuya ulaşmak” dediğini söyledi.

İzmir’in, kruvaziyer turizmde doğru yolda olduğunu her geçen gün daha iyi anladıklarını vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti: “Hem İzmir’in aldığı payı hem de global olarak kruvaziyer turizmi büyütmek için İzmir’den Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz kıyıları programlı turların başlamasını birkaç yıldır söylüyoruz. Karadeniz kıyıları cennetten birer köşe. İzmir, Ege ve Akdeniz’e hakim konumuyla Karadeniz destinasyonların başlangıcı olabilir. Karadeniz ve Akdeniz’i birbirine bağlayabilir. Önerim, İzmir başlangıçlı ve bitişli Karadeniz destinasyonları… İzmir’den başlayan turlar; İstanbul, Zonguldak, Sinop, Samsun ve Trabzon, Batum, Soçi, Yalta, Sevastopol, Odessa, Köstence, Varna, Bükreş limanlarına uğrayabilir ve yine İzmir’de bitebilir. Böylece Avrupa limanlarından biniş ve iniş yapan kruvaziyer hattı şirketleri, müşterilerine alternatif rota sunabilir; bakir şehirler ve limanlar da gelişir.”

Bu öneriye, hem Karadeniz’deki limanların yöneticilerinin hem de büyük kruvaziyer şirketlerinin yöneticilerinin büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Demirtaş, kruvaziyer şirketi yöneticilerini, 14 Ekim’de düzenlenecek 2. Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Konferansı’na davet ettiğini ve olumlu yanıt aldığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Milliyet Ege – 23.09.2010 {nomultithumb}