Ege’ye 4 yıl içinde 70 bin konut yapacak

TOPLU KONUT İDARESİ, BÖLGEDE SEFERBERLİK BAŞLATIYOR

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, öncelikli illiren arasında, İzmir, Manisa, Balıkesir, Afyon'un olacağını belirtti

 

NİHAL AŞKIN (Yeni Asır – 16.10.2007{nomultithumb})

Türkiye çapında konut seferberliği başlatan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), önümüzdeki dönem için de başta İzmir olmak üzere Ege'deki pekçok ilde konut atağına kalkacak. 2003'ten bu yana Ege Bölgesi'nde yaklaşık 24 bin konut ürettiklerini söyleyen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, önümüzdeki dönem için de Ege'de yaklaşık 70 bin dolayında konut üretmeyi hedeflediklerini açıkladı. Bayraktar, İzmir'de ise yapılacak planlamalarla konut üretiminde 30 binlere çıkabileceklerini belirtti.

Kaçak yapılaşma
2003-2007 için 250 bin konut hedefi belirleyen TOKİ, bu hedefin zamanından önce aşılması üzerine yeni dönemde konut hamlesine kalktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da talimatıyla 2007-2011 dönemi için 500 bin konut hedefi belirleyen TOKİ, bu konutların büyük bölümünü alt gelir grubu ve yoksullara yönelik olarak geliştirecek. Daha çok gecekondu sorunu yaşayan büyükşehirlerde uydukentler kurulmasına öncülük edeceklerini ve alt gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmayı planladıklarını belirten Bayraktar, "Konut seferberliğimiz önümüzdeki dönem artarak devam edecek. Gecekondu ve kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu iller ile konut ihtiyacının ileri düzeyde olduğu illerimize öncelik vereceğiz. İzmir de bu illerimizden biri. Ayrıca Ege Bölgesi'nde Manisa, Balıkesir, Afyon gibi illerimiz de öncelikli kentler arasında olacak" diye konuştu.

Şartlar iyileşecek
Alt gelir grubuna yönelik konutlar için başvuru şartlarını daha da iyileştireceklerini kaydeden Bayraktar, her ailenin konut sahibi olmasını sağlayacaklarını ifade etti. Geçen dönem için belirledikleri 250 bin konut hedefini aşarak 280 bine ulaştıklarını dile getiren Bayraktar, önümüzdeki dönem için de 500 bin konut hedeflerinin olduğunu belirtti. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır gibi büyük şehirlerde uydukentler kurulmasına, alt gelir gruplarının ev sahibi olmasına büyük önem verdiklerini dile getiren Bayraktar, şöyle konuştu:
"1 Ocak 2003'ten bu yana 81 il ve 371 ilçede, 900 şantiyede 280 bin 777 konut rakamına ulaştık. 2007 yılı sonu için koyduğumuz 250 bin konut hedefini Nisan ayı sonunda aştık. Önümüzdeki dönem için hedefimizi 500 bin konut olarak belirledik. Konut uygulamalarımızdaki artıştan tüm illerimiz yararlanacak. Ancak, gecekondu ve kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu, konut ihtiyacının ve talebinin ileri düzeyde olduğu illerimize öncelik vereceğiz. İzmir de bu illerimizden biri olduğu için önem verdiğimiz illerden olacak. Ege Bölgesi'ndeki diğer illerimizde de örneğin Manisa, Balıkesir, Afyon'da gecekondu dönüşümleri ve alt gelir grubuna yönelik üretim tarzında uygulamalarımız olacak."

Belediyelerle işbirliği
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, belediyelerle işbirliği yaparak kentsel dönüşüm ve gecekondu önleme projelerine, büyükşehirlerde uydukentler kurulmasına ve özellikle alt gelir grubuna ve yoksullara yönelik sosyal konut projelerine ağırlık vereceklerini ifade etti. Konut seferberliği kapsamında TOKİ aracılığıyla bugüne kadar Ege Bölgesi'nde 23 bin 384 konutun inşaatına başlandığını ifade eden Bayraktar, şunları söyledi: "Ege Bölgesi'nde şu ana kadar inşaatına başladığımız 23 bin 384 konutun, 14 bin 12'si dar ve alt gelir grubuna 5 bin 870'i ise gecekondu dönüşüm kapsamında yapılıyor. Geri kalanlar ise tarım, afet konutları ve kaynak geliştirme projeleri kapsamında yapılmakta. Ege'deki yaklaşık 24 bin konutun 10 bin 89'u da İzmir'de üretiliyor. Önümüzdeki dönem için belirlediğimiz 500 bin konutluk hedefin yaklaşık 70 binini Ege'de yapmayı planlıyoruz. İzmir'de de bu dönem 30 bin konuta çıkabileceğimizi tahmin ediyoruz."