Ege’nin dağları delik deşik

Ege’nin dağları delik deşik

Muğla ve Aydın’da bugüne kadar 1216 kurum ve kuruluşa 2,181 hektarlık alanda maden arama çalışması izni verildi. Bölgede yapılan maden arama çalışmalarının, feldispat, krom, kömür, mika, kuvarsit, mermer, alüminyum, kalker, manganez ve kayrak taşı madenleri üzerinde yoğunlaştığı kaydedildi. Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nce ruhsat verilen sahalar için arama izni verdiklerini söyledi.

Aydın, “Biz, ruhsat sürecinin tamamlanmasından sonra, madenin işletilmesi iznini veriyoruz” dedi. Aydın, Marmaris’in Osmaniye köyünde özel bir şirket tarafından yapılan manganez madeni arama çalışmasıyla ilgili olarak, “Bu bölgede herhangi bir ağaç katliamı söz konusu değil” diye konuştu.
Aydın şöyle dedi: “Burada manganez madeni olduğu belirlenmiş. Özel bir şirket, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden ruhsat almış. Biz, bu ruhsatlı alan içerisinde arama iznini verdik. Arama izni verdiğimiz sahaya ulaşmak için 1,960 metrelik bir yol açılması gerekiyor.

“Bu yol güzergâhındaki ağaçların kesimi ise bizim tarafımızdan yapılıyor. Maden arama bölgesindeki ağaçlandırma bedelinin tamamını alıyoruz. Bu sahada yapılan tüm çalışmalar bizim kontrolümüzde yapılıyor.”

Öte yandan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin ise Muğla’da bulunan bazı maden, mermer ve taş ocaklarının arı üreticilerinin kullandıkları bölgelere zarar verdiğini ve doğanın dengesini bozduğunu iddia etti. Şahin, “Maden çalışmalarının yapılacağı alandan çıkan toz bulutları ve atıklar da çam ağaçlarına zarar veriyor” dedi. Şahin, Türkiye’nin bal üretiminin yüzde 30’unu, çam balı üretiminin ise yüzde 80’ini karşılayan Muğla’da, bal üreticilerinin, kuraklık ve çam ağaçlarının kesilmesi nedeniyle ekonomik krizin eşiğinde olduğunu ileri sürdü. CENK ALTINSOY MUĞLA
 
Birgün / 12.03.2008