EGEÇEP’e yeni katılımlar

EGEÇEP’in 24 Mart 2007 Cumartesi günü Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde gerçekleştirdiği 6. Bölge Toplantısı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Bölgedeki önemli çevre sorunlarının tartışıldığı toplantıda, çeşitli yerel çevre sorunları ile mücadele için kurulmuş olan oluşumlar EGEÇEP’e katıldılar.
EGEÇEP 6. Bölge Toplantısı’nda doğa ve hayvan hakları, taş ocakları-kireç ocakları-çimento fabrikaları; İzmir kentinin en önemli sorunlarından katı atık sorunu, doğal ve kültürel alanları “turizm bölgesi” adı altında yağmaya açan turizm tahsisleri ve bölgedeki altın madenleri konuları tartışılarak çeşitli kararlar alındı. Bölgedeki altın madenleri ile ilgili yargı süreçlerinin aktarıldığı toplantıda, halen işletilen ve işletme aşamasında bulunan bu altın madenlerinin çalışmalarına derhal son verilmesi istendi.
Allianoi antik kentinin Yortanlı Barajı suları altında kalması tehlikesinin de tartışıldığı toplantıda, Allianoi’nin korunması ile ilgili “yeraltı barajı” yapılması önerisi getirme kararı alındı. Toplantıda antik yerleşimin yerinde korunması, sergilenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için mutlaka bir çözüm bulunması gerektiği vurgulandı. Karaburun Yarımadası’nda zeytinlik yapılması amacıyla yöre insanı dışında insanlara kamu arazilerinin tahsis edilmesinin tehlikelerine dikkat çekilen toplantıda, ayrıca son günlerin en önemli gündemlerinden olan su kıtlığı da masaya yatırıldı. (İzmir/EVRENSEL) 31.03.2007


EGEÇEP’e yeni katılan oluşumlar:

  • Menemen Emiralem Çevre Platformu
  • Harmandalı Sorunları Çözme Komitesi
  • Yeşiller İzmir Grubu
  • Ege Doğa Derneği
  • Selçuk-Pamucak-Pananos Doğal-Kültürel Hayatı Koruma Girişimi