EGEÇEP İnay Köylüleri ile kuzu ölümlerini konuştu

EGEÇEP İnay Köylüleri ile kuzu ölümlerini konuştu
 
İZMİR (Demokrat Radyo)- Uşak'ın Eşme bölgesinde TÜPRAG altın şirketi tarafından işletilen madene yakın köylerde, 500’ün üzerinde kuzu ölümünün gerçekleştiği iddia ediliyor.

İnay Köyü'nde yaşanan kuzu ölümlerini yerinde incelemek ve köylülerden bilgi almak amacıyla bölgeye ziyaret gerçekleştiren EGEÇEP, köylülerin şikâyetlerini dinledi.

Burada bir konuşma yapan EGEÇEP yönetim kurulu üyesi Muammer Sakaryalı, son dönemlerde bölgede yaygın kuzu ölümleri olduğunu hatırlatarak, "Ben kendimde bu köylüyüm ve hayvancılığı bilirim. Her sene 3–5 tane kuzu ölümü normaldir. Ama bu yıl yaşana ölümlerin kesinlikle normal olmadığını biliyoruz" diye konuştu.

EGEÇEP yürütme kurulu üyesi Av. Arif Ali Cangı ise, Kışladağı Altın Madeni'ni mahkûm etmek için 'kuzu ölümlerinin onlardan kaynaklandığını kanıtlamaya' ihtiyaç olmadığını belirtti. Cangı, "Bilim insanları bu madenini ilerleyen yıllarda toprağa, suya, flora ve fauna'ya, yaşama ne kadar zararlı olduğunu söylüyor. Daha önce de burada bir zehirlenme olayı yaşandı ve kan tahlillerine göre kandaki siyanür oranı çok yüksek çıktı. Bu işletmenin devam etmesi halinde yaşamsal risk oluşturacak" dedi.


Demokrat Radyo / 20.02.2008