EGEÇEP 2007’nin çevresel etkilerini açıkladı

EGEÇEP 2007'nin çevresel etkilerini açıkladı
 

İZMİR (Demokrat Radyo)- Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), 2007 yılında yasal düzenlemelerle çevrenin daha çok tahrip edildiğini açıkladı.

İzmir Tabip Odası'ndan basın açıklaması düzenleyen EGEÇEP, 2007 yılının 'çevresel değerlendirmesini' yaptı.

Basın açıklamasını okuyan EGEÇEP Dönem Sözcüsü Av. Arif Ali Cangı, geçmiş yıllara nazaran 2007 yılında çevresel sorunların arttığına dikkat çekerek, "Yaşamın sürmesi için sağlıklı bir çevre kurmak zorundayız. Ancak en doğal hak olan 'yaşama hakkı' 2007 yılında büyük oranda ihlal edildi" diye konuştu.
Küresel iklim değişiklikleriyle birlikte su kaynaklarının gün geçtikçe tükendiğine dikkat çeken Cangı, "Son yapılan açıklamalara göre; dünyada 1,5 milyar kişi temiz içme suyuna ulaşamıyor, 3 milyar insan güvenli arıtma tesisinden yoksun, bu nedenle her gün büyük çoğunluğu çocuk olan 35 bin kişi ölüyor" dedi.

2007 yılında yaşanan çevresel sorunları başlıklar halinde aktaran Cangı, "Nükleer ve termik santraller, madencilik faaliyetleri, atıklar, turizm yağması ve kıyılar, kültürel mirasa karşı saldırılar, hayvan haklarındaki sorunlar, çimento fabrikaları ve taş ocakları bu yıla damgasını vuran çevre sorunları oldu" dedi.

EGEÇEP olarak, 2008 yılında daha olumlu bir tablo görmeyi umduklarını ifade eden Cangı, "Biz EGEÇEP'liler kolektif vicdanı sızlatan her türlü talana, yalana, hukuksuzluğa karşı sivil itaatsizlik yapmayı yeni yılda da sürdüreceğiz" diye kaydetti.

Demokrat Radyo / 31.12.2007