Ege’deki 172 belediyede hizmetler durduruluyor

NÜFUSU 2000'İN ALTINA DÜŞTÜĞÜ İÇİN KAPANACAK OLAN 144 BELDE İLE BÜYÜKŞEHİR'E BAĞLANACAK 38 BELDEDE FAALİYETLER DURUYOR

Ege'deki 172 belediyede hizmetler durduruluyor

Nüfusu iki binin altına düşen beldelerin kapatılmasını içeren yasa tasarısı bu hafta Meclis'e geliyorBelediyeler, karar Meclis'te kabul edildikten sonra seçime kadar hiç bir karar alamayacak Nüfusu 2 binin altına düştüğü için kapatılmaları kararlaştırılan belde belediyelerinin tüzel kişiliğini ortadan kaldıracak, İzmir'de Bayraklı ve Karabağlar belediyelerinin kurulmasını sağlayacak yasa tasarısı bu hafta TBMM'de ele alınacak. Tasarı ile birlikte tüzel kişiliğini ilk mahalli seçimlerde kaybedecek belediyelerin elleri kolları bağlanacak.
Bu belediyeler tasarının kanunlaşması ile birlikte yeni personel alamayacak, gayrimunkul, araç, iş makinesi alım satımı yapamayacak. Bu yerlerde imar planı yapılamayacak. Mevcut planlarda yapılması gereken değişiklikler ile yapı ruhsatı dışında kalan her türlü imar uygulaması büyükşehir belediyesi sınırlarında büyükşehir belediyesinin, diğer yerlerde İl Özel İdaresi'nin onayı ile yapılabilecek.

43 yeni ilçe
Geçen hafta TBMM İçişleri Komisyonu'nda tartışmalara yol açan tasarıyla, çeşitli ilk kademe, belde belediyeleri ve mahalleler birleştirilerek 43 yeni ilçe kuruluyor. Tasarı, büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunan 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliklerinin kaldırılarak diğer ilçelerin mahallelerine dönüştürülmesi veya katılmalarını da düzenliyor. Büyükşehir belediyelerinin sınırları içinde bulunan 283 ilk kademe belediyesinin 239'unun tüzel kişiliği sona erdirilirken, 35'i ilçe belediyesine dönüştürülüyor.

İlk kademe belediyelerinin 9'u büyükşehir sınırları dışına çıkarılırken bunlardan 8'i belde belediyesine, 1'i de köy statüsüne getiriliyor. Büyükşehir sınırları içindeki çeşitli mahallelerin birleştirilmesiyle 8 yeni ilçe kuruluyor. İstanbul'un Eminönü ilçesi kaldırılarak, mahallesiyle birlikte Fatih İlçesine katılıyor. Ayrıca, 863 belde belediyesinin tüzel kişilikleri, ilk genel mahalli idareler seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılarak köye dönüştürülüyor.

YASA NE DİYOR?
Konuyla ilgili "Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapalması Hakkında Kanun"un geçici 2. maddesinin 5. fıkrası şu şekilde düzenlendi:
"Tüzel kişiliği ilk genel mahalli idareler seçimlerine kadar devam edecek belediyelerin her türlü yeni personel istihdamı, taşınır ve taşınmazları, iş makineleri ve diğer taşıtların satışı ile borçlanması katıldığı belediyenin, diğer yerlerde il özel idaresinin onayına tabidir. Bu belediyeler, mevcut personelim, taşınır ve taşınmazlarının, iş makineleri ve diğer taşıtları ile kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarının katılacakları belediye veya ilgili il özel idaresine, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde bildirir. Bu yerlerde yeni nazım ve uygulama imar planı yapılamaz; mevcut planlarda yapılması gereken zorunlu değişiklik ve yapı ruhsatı hariç her türlü imar uygulaması büyükşehir belediyesi sınırlarında büyükşehir belediyesinin, diğer yerlerde il özel idaresinin onayı ile yapılır."

Hangi ilde, kaç belde kapanıyor?
Aydın: 10
Çanakkale: 9
Balıkesir: 7
Afyonkarahisar: 24
Manisa: 25
Muğla: 7
Denizli: 40
Uşak: 10
İzmir: 12
Toplam: 144

FAALİYETLERİ DURAN 144 BELEDİYE

Çanakkale:
Kumkale (Merkez), Gülpınar (Ayvacık), Kozçeşme (Biga), Balıkçeşme (Biga), Yeniçiftlik (Biga), Kavakköy (Biga), Hamdibey (Yenice), Akçakoyun (Yenice), Pazarköy (Yenice)

Afyon:
Yaka(Baymakçı), Büyükkarabağ (Boluadin), Özburun (Boluadin), Akkonak (Çay), Deresinek (Çay), Eber (Çay), Karamik (Çay), Koçbeyli(Çay), Yöreğil (Dazkırı), Uluköy (Dinar), Çiçektepe (Dinar), Doğanlı (Dinar), Kadılar (Dinar), Kınık (Dinar), Yıprak (Dinar), Adayazı (Emirdağ), Aşağıpirebeyli (Emirdağ), Bademli (Emirdağ), Ayazını (İhsaniye), Gazlıgölakören (İhsaniye), Kızılören (Kızılören), Ballık (Sandıklı), Kızık (Sandıklı), Kusura (Sandıklı)

Balıkesir:
Ilıca (Balya), Karacaağaç (Gömeç), Kayapa (Turindi), Kızıksa (Manyas), Yaylabayır (Sındırgı), Gölcek (Sındırgı), Avşa (Marmara)

Denizli:
Aşağışamlı (Merkez), Cankurtaran (merkez), Korucuk (Merkez), Darıveren (Acıpayam), Dodurgalar (Acıpayam) Kumafşani (Acıpayam), Yassıhüyük (Acıpayam), Yeşildere (Acıpayam), Yumrutaş (Acıpayam) Kelekçi, (Acıpayam) Gölcük (Acıpayam), Gölemezli (Akköy), Boğaziçi (Baklan), Dağal(Baklan), Kutlubey(Bekilli), Belevi (Çal), Denizler (Çal), Hançalar (Çal), İsabey (Çal), Ortaköy (Çal), Selcen (Çal), Beylerli (Çardak), Gemiş (Çerdek), Işıklı (Çivril), Eziler(Güney), Karaçay (Honaz), Kızılyer (Honaz), Gölbaşı (Kale), Karaköy (Kale), Ahmetli (Sarayköy), Duacılı (Sarayköy), Sığma (Sarayköy), Tosunlar (Sarayköy), Baharlar (Tavas), Çağırgan (Tavas), Garipköy (Tavas), Kızılca (Tavas), Pınarlar (Tavas), Solmaz (Tavas), Ulukent (Tavas).

Manisa:
Hacıhaliller (Merkez), Hamzabeyli (Merkez), Selimşahlar (Merkez), Yeniköy (Merkez), Sancaklıiğdecik (Merkez), Yağcılar (Merkez), Üçpınar (Merkez), Gökkaya (Ahmetli), Kemaliye (Alaşehir), Piyadeler (Alaşehir), Durhasan (Demirci), Mahmutlar (Demirci), İcikler (Demirci), Çiçekli (Gördes), Kayacık (Gördes), Sandal (Kula), Mersinli (Salihli), Poyrazdamları (Salihli), Gümülceli (Saruhanlı), İshakçelebi (Saruhanlı), Kumkuyucak (Saruhanlı), Nuriye (Sarihanlı), Alibeyli (Sarihanlı), Gökçe (Saruhanlı), Yağcılı (Soma).

Muğla:
Çayboyu (Kavaklıdere), Çamlıbel (Kavaklıdere), Turunç (Marmaris), Bafa (Milas), Bencik (Yatağan), Bozöyük (Yatağan), Yeşilbağcılar (Yatağan).

Uşak:
Güre (Merkez), Büyükoturak (Banaz), Güllü (Eşme), Ahmetler (Eşme), Karbasan (Karahallı), Ağaçbeyli (Sivaslı), Avgan (Ulubey), Hasköy (Ulubey), Kışla (Ulubey), Omurca (Ulubey).

Aydın:
Murselli (Germencik), Yenice (Karacasu), Geyre (Karacasu), Ataeymir (Karacasu), Bıyıklı (Koçarlı), Kurtuluş (Kuyucak), Başaran (Kuyucak), Arslanlı (Nazilli), Pirlibey (Nazilli), Salavatlı (Sultanhisar).

İzmir:
Zeytinova (Bayındır), Ayaskent (Bergama), Bölcek (Bergama), Yukarı Kızılca (Kemalpaşa), Değirmendere (Menderes), Maltepe (Menemen), Kayaköy (Ödemiş), Bozdağ (Ödemiş), Çaylı (Ödemiş), Çaylı (ödemiş), Konaklı (Ödemiş), Karakuyu (Torbalı).

Büyükşehirde kapatılacak 37 belde ve bağlanacakları ilçeler
Kaynaklar (Buca), Sasalı (Çiğli), Sarnıç (Gaziemir), Yelki (Güzelbahçe), Helvacı (Aliağa), Canlı (Bayındır), Çırpı (Bayındır), Bağarası (Foça), Gerenköy (Foça), Yeni Foça (Foça), Armutlu (Kemalpaşa), Bağyurdu (Kemalpaşa), Ören (Kemalpaşa), Ulucak (Kemalpaşa), Yukarıkızılca (Kemalpaşa), Gümüldür (Menderes), Özdere (Menderes), Tekeli (Menderes), Oğlananası (Menderes), Görece (Menderes), Değirmendere (Menderes), Asarlık (Menemen), Emiralem (Menemen), Harmandalı (Harmandalı), Koyundere (Menemen), Seyrekköy (Menemen), Türkelli (Menemen), Maltepe- (Menemen), Ulukent (Menemen), Doğanbey (Seferihisar), Ürkmez-CHP (Seferihisar), Ayrancılar-AKP (Torbalı), Çaybaşı-DP (Torbalı), Subaşı-CHP (Torbalı), Pancar-DP (Torbalı), Yazıbaşı-CHP (Torbalı), Karakuyu-AKP (Torbalı)

Yeni Asır / 03.03.2008