Ege’de su kavgası başladı

Aydın'da kurak geçen kış ayları nedeniyle barajlardaki suyun azalması dolayısıyla başlatılan 'planlı su dağıtımı' konusunda, Aydın'daki altı sulama birliği ile yapılan toplantıda birlik başkanları arasında tartışma yaşandı. Aydın Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, planlı su dağıtımına karşı çıkan Söke'deki sulama birlikleri katılmazken, katılan birlikler arasında Nisan ayı su dağıtımı nedeniyle zaman zaman tartışma çıktı.
Birlik başkanları balık çiftliklerinin sulama kanalları üzerine kurdukları setlerden ve birliklere üye olmadıkları halde sulama kanallarından kaçak olarak su kullanan Nazilli'nin Beğerli, Arpaz ve Esenköy köylerinden şikayetçi oldular.
Aydın Valisi Mustafa Malay, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Aydın'ın bir tarım kenti olduğunu belirterek, ikliminin elverişli olmasından dolayı üreticilerin birden çok ürün elde edebildiklerini söyledi. Her ürünün suya ihtiyacı olduğunu fakat yağışların azlığından dolayı barajlardaki su seviyesinin çok düşük olduğunu ifade eden Malay, mevcut suyu en adaletli ve yararlı şekilde dağıtabilmek için çeşitli toplantılar yaptıklarını belirtti. Barajlardaki suyun dağıtımı için planlı su dağıtımına geçtiklerini ve rotasyon usulü ile suların dağıtılmaya başladığını vurgulayan Malay, çiftçileri de uyararak ikinci üründe az su isteyen ürün ekmelerini sağlamaya çalışacaklarını söyledi.
Malay, toplantıda Sulama Birlik Başkanlarının şikayet ettikleri sulama kanalları önündeki balıkçı bentleri ile ilgili bir komisyon oluşturduklarını ve bu bentlerin yıkılacağını ifade etti.
Malay, şöyle konuştu: "Çiftçimiz gerçekten su sıkıntısından dolayı, çok mağdur durumda. İl Genel Meclisimiz ve Aydın Ziraat Odası Aydın'ın afet bölgesi ilan edilmesi için tavsiye kararı aldılar. Bu kararlar, Aydın Milletvekillerine intikal ettirildi. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor. Konu şu anda TBMM Tarım Komisyonu tarafından görüşülüyor. Fakat afet bölgesi ilan edilmesi Bakanlar Kurulu'nun alacağı karara bağlı."
Su dağıtımı sırasında güvenlik tedbirleri alacaklarını da açıklayan Malay, "Bir şey az olunca, orada kavga dövüşler başlar. Bunları önlemek için jandarmanın kontrolünde su dağıtımını yapacağız" diye konuştu.
Bu arada toplantı sırasında başlayan yağmur, sulama birlik başkanlarını sevindirirken, başkanlar yağmurun devam etmesi dileğinde bulundular.

Yenigün – 03.05.2007{nomultithumb}