“Ege Serbest Bölgesi”nde elektronik üssü kurulacak

 

yenigün – 10.08.2007{nomultithumb}

İzmir Limanı özelleştirildikten sonra 6 yabancı yatırımcı ruhsat başvurusu yaptı
Hollanda ve Alman firmalar elektronik cihazlar ve kablo Ruslar ise motor ürtecek
<CAN UĞUR>
Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) son dönemde oldukça hareketli günler yaşıyor. Özellikle İzmir Limanı özelleştirmesini dünyanın en büyük liman işletmecisi Hutchinson Holding’in almasından sonra yabancı yatırımcıların ilgisinin arttığını belirten ESBAŞ Tanıtım ve Pazarlama Koordinatörü Ertuğrul Işıksoy, ESBAŞ’a şu anda ruhsat başvurusu yapan toplam 6 yeni yabancı firma olduğunu söyledi. Firmalardan 3’ünün Hollandalı, 2’sinin Alman, 1’inin de Rus olduğunu ifade eden Işıksoy, yapılacak yatırım tutarının ise 40 milyon doların üzerinde olacağını belirtti. Firmaların isimleri ise açıklanmadı.
Elektrik elektronik üssü
ESBAŞ’a ruhsat müracatında bulunan Hollandalı 3 firma metal, ambalaj ve havacılık sektöründe faaliyette gösterecek. Alman firmaların ikisi de elektronik sektöründe faaliyette bulunacak. Yer tespit aşamasındaki Rus firma ise servo motor üretimi yapacak. Işıksoy, 3 yıllık tanıtım çalışması sonucunda hedeflerinin 2009 yılında 35 bin kişiye istihdam ve yılda 5 milyar dolarlık ciro olduğunu söyledi. Işıksoy, Türkiye ve Çin hükümetlerinin işbirliği politikası içine girdiklerini ve Çinlilerin İzmir’e elektrik, elektronik ve otomotiv sektörlerinde yatırım yapmasını beklediklerini kaydederek, “İzmir, Çinlilerin yatırım için seçtikleri şehir” dedi.
Vergi muafiyeti
Çalışanlardan alınan gelir vergisi muafiyetinin hükümet tarafından Avrupa Birliği’ne girene kadar uzatılması gerektiğini belirten Ertuğrul Işıksoy, “Üretici yabancı firmaların Türkiye’ye girişinin hızlanmasını beklediğimiz 2009 yılında muafiyet ortadan kalkıyor. Başarıların devam etmesi için hükümetin bu konuyla ilgili bir çalışma yaparak tarihi Avrupa Birliği giriş sürecine kadar uzatmasını bekliyoruz” dedi.