Ege Palas’ın kaderi Büyükşehir’in elinde

 

Ege Palas Oteli’nin yüksekliğinin 61 metreden 9.80 metreye düşürülmesi kararına Ege Palas tarafından yapılan itiraz Konak Belediye Meclisi’nce red edildi…

<yenigün>9.3.2007{nomultithumb}
Ege Palas Oteli’nin yüksekliğinin 61 metreden 9.80 metreye düşürülmesi hakkındaki imar planı kararına Ege Palas Oteli’nin yaptığı itiraz Konak Belediyesi’nce CHP’lilerin oyları ile reddedildi.
Konak Belediyesi’nde CHP’li meclis üyelerinin bina hakkındaki görüşü, kanunun binanın yüksekliğini 9.80’e indirmesi yönündeki karara uymaktı. AKP’li meclis üyelerinin görüşü ise konunun hukuk komisyonunda kalması yönünde oldu.
Başkan Muzaffer Tunçağ ise konuyu daha fazla uzatmanın bir anlamı olmadığını konunun ancak Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüleceğini söyledi.
Ege Palas Oteli’nin bulunduğu Alsancak’taki diğer yüksek yapıların dikkate alınarak alanın bütününe yönelik bir planlama yapılabilmesi konusunda İzmir Bir Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde görüşülebilmesi için konu Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi.
CHP’lilerin oyuyla Büyükşehir’de
Konunun Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmesi kararı 8 AKP’li üyenin çekimser kararı diğer üyelerinde kabul kararı ile oy çokluğu ile meclisten geçti. AKP’li Mehmet Ali Çavuş İzmir’de böyle bir tesisin yıkılmasına yüreğinin razı olmadığının altını çizerek, Otel’in İzmir’in ekonomisine, turizmine katkısı olan bir yer olduğunu ve binanın yüksekliğinin yıkılmasının vicdanını rahatsız ettiğini söyledi.
AKP’li Çavuş’un sözleri üzerine CHP’li Salih Göçmen, “Binanın yüksekliğinin yıkılmasına bizimde vicdanımız el vermez ancak şeriatın kestiği parmakta acımaz. Bu konuda mahkeme kararı var. Mahkeme kararına ters yönde karar almamız doğru olmaz” dedi.
Tunçağ: Biz süreci başlattık
Konuşmalara cevap veren Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ise, “Ege Palas’ın yapıldığı dönemde Koruma Kurulu ve Büyükşehir Belediye Başkanları’nın tek imzaları yeterliydi. Bu işin önemli tarafı ve mahkemeye konu olan tarafı Kurul Kararı’nın sahte bir imzayla alınmış olması. Kurul Başkanı daha sonra imzasını kabul etmedi. Mazhar Zorlu da ilk cezayı bu nedenle almıştı. Konak Belediyesi 61 metreye göre bir plan hazırlamıştı. Bu plana meslek odalarının itiraz etmesi ile mahkeme süreci başladı. Bu nedenle konu biran önce Büyükşehir meclisine gitmeli ki orada gerekli yazışmalar yapılsın süreç başlasın” diye konuştu.