Ege Palas satıldı

Ankara ve Elazığ merkezli şirket 19 milyon 500 bin lira ile otelin sahibi olurken, Mazhar Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu, satışın düşmesi için girişim başlattıklarını açıkladı

Otelin altındaki alışveriş merkezi ve içindeki dükkanların da 26 Kasım 2010'da İzmir 3. İcra Müdürlüğü tarafından ihaleyle satılacak

ALİ EYCE (HABER MERKEZİ)

İzmir'in en büyük otelleri arasında yer alan Ege Palas Oteli, İzmir 3. İcra Müdürlüğü'nde yapılan ihalede 19 milyon 500 bin liraya Ankara ve Elazığ merkezli Açılım İnşaat Ticaret Sanayi Limited Şirketi'nin oldu.
Adının açıklanmasını istemeyen 7 firma ihaleye girme yetkisi alırken, ancak iki firma ve İş Bankası teklif verdi.
15 dakika süren, kıyasıya fiyat artırımının yaşandığı ihalede Açılım İnşaat'ın vekili Berrin Burcu Çoruh, en son fiyatı söyleyen oldu. Teklif veren ikinci firma ise adının açıklanmasını istemedi. Öte yandan Ege Palas Oteli'nin altındaki alışveriş merkezi ve içindeki dükkanların da 26 Kasım 2010'da İzmir 3. İcra Müdürlüğü tarafından ihaleyle satılacağı belirtildi. Mazhar Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, otel binası satışının düşmesi için girişim başlattıklarını açıkladı.

21 KATLI, 116 ODALI
Mazhar Zorlu Holding bünyesindeki Kemal Zorlu yönetimindeki Ege Plast ve Ege Yıldız şirketlerinin İş Bankası'na olan 10 milyon liralık borcuna karşılık ipotek verilen Nafiz Zorlu yönetimindeki Ege Palas Oteli, borçların ödenmesi konusunda yaşandığı belirtilen aksaklık nedeniyle İzmir 3. İcra Müdürlüğü tarafından satışa çıkarıldı. Alsancak semtinde bin 879 metrekare alan üzerine kurulu 21 katlı ve 116 odalı Ege Palas Oteli'nin ihalesine avukatları aracılığıyla giren iki alıcının yanı sıra İş Bankası da katıldı. 18 milyon 452 bin 310 lira muhammen bedeli bulunan otelin açık artırması 11 milyon 110 bin lirayla açıldı. Açık artırma sonucu Elazığ ve Ankara merkezli inşaat şirketi olan Açılım İnşaat Ticaret Sanayi Limited Şirketi, 19 milyon 500 bin lira bedelle otelin yeni sahibi oldu. İhaleyi takip eden şirket sahibi Mehmet Yalçın açıklama yapmadı.

YIKIM KARARI VAR
Otelin Genel Müdürü Sevda Zorlu ise otel üzerinde yıkım kararı bulunduğunu, bina üzerinde yapılacak her tür işlem için Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan izin alınması gerektiğini belirterek otele buna rağmen alıcı çıkmasının kendisini şaşırttığını ifade etti. Zorlu, şunları söyledi: "Başka şirketlerin borcundan dolayı otelin satılması çok üzücü. Ancak unutmayalım ki otelin işletmesi değil binası satıldı. İşletme hakkı halen Ege Turizm Şirketi üzerinde. Otelin işleyişinde, organizasyonların düzenlenmesinde ve programlarda hiçbir değişiklik olmayacak."

BEKLENTİLERİ AŞTI
İş Bankası'nın avukatları ise Finansal Yeniden Yapılandırma sistemi içinde yer alması nedeniyle satışın KDV'den muaf olarak yapıldığını, bunun ihaleye olan ilgiyi artırdığını söyledi. İhalede muhammen bedelin üzerine çıkılmasının önemli bir başarı olduğunu söyleyen avukatlar, ihale öncesi satışın 15 milyon lira civarında gerçekleşmesini beklediklerini, çıkan rakamın umduklarının çok üzerinde olduğunu ifade ettiler.

Daha önce de aksaklık olmuştu
İzmir'in en büyük otelleri arasında yer alan Ege Palas Oteli, Mazhar Zorlu Holding bünyesinde kurulmuş, 2003 yılında Kemal ve Nafiz Zorlu kardeşlerin işlerini ayırmasıyla Nafiz Zorlu'nun yönetimindeki şirketlerde kalmıştı. Otel, Kemal Zorlu yönetimindeki Ege Plast ve Ege Yıldız'ın İş Bankası'na ve taksitlendirmeye giren borçlarındaki ödeme aksaklıkları nedeniyle daha önce de ihaleye çıkarılmış ancak ödemenin yapılması nedeniyle ihale gerçekleşmemişti. İhaleyi kazanan Açılım İnşaat şirketinin, Elazığ ve Ankara'da merkezleri bulunan Açılım Grubu'nun iştiraki olduğu belirtildi. Ülke genelinde çeşitli karayolu ve demiryolu inşaatlarını tamamlayan grubun akaryakıt istasyonları da bulunuyor.

"Ödeme planı sunulmuştu"
Mazhar Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, dün İzmir 3. İcra Müdürlüğü'nde yapılan ihaleyle satışı gerçekleşen Ege Palas Oteli'nin "satışının düşmesiyle ilgili yasal işlemlerin kendisi tarafından yapıldığını" bildirdi. Zorlu, yaptığı yazılı açıklamada, Ege Palas Oteli'nin satış işlemiyle ilgili eksiklikler bulunduğunu belirterek, "Mazhar Zorlu Holding olarak İş Bankası'na bir ödeme planı sunulmasına rağmen böyle bir satış gerçekleşmiştir. Her türlü kanuni hakkımız açıktır. Satışın düşmesi ile ilgili yasal işlemler tarafımızdan yapılmıştır" dedi.

5 ana alanda faaliyet gösteriyor
Bir merkezi Elazığ'da, bir merkezi de Ankara'da olan Açılım Grup, inşaat, petrol, demiryolu, karayolu, enerji santralları alanlarında faaliyet gösteren bir firma. Firma, geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımıyla gerçekleşen Kemalpaşa-Turgutlu arasındaki demiryolu bağlantı hattının da yüklenicisi olmuştu. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde, baraj, viyadük ve köprü çalışmaları da bulunan Açılım Grup, halen Malatya-Elazığ arasındaki yollarında beton asfaltlama işlerini yapıyor.

Kaynak: Yeni Asır – 01/11/2010