Ege Palas Oteli’nin yüksekliği sorun oldu

KONAK BELEDİYE MECLİSİ, İTİRAZI KOMİSYONLARA GÖNDERDİ

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)

Konak Belediyesi'nin Ege Palas Oteli'nin yüksekliğini 61 metreden 9.80 metreye düşüren imar plan değişikliğine itiraz edildi. Konak Belediye Meclis Toplantısı'nın gündemine gelen Ege Palas Oteli'nin işletmecisi Alsancak Turizm İşletmeleri ve Ticaret Anonim Şirketi'nin itirazı görüşülmek üzere oybirliğiyle imar ve hukuk komisyonlarına gönderildi.
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun Ege Palas'ın yüksekliğini düşüren kararının bölgedeki yüksek yapılar da dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesi yönündeki görüşünden sonra gelen itirazla mahkeme sürecinin yeniden başlayabileceği öğrenildi.
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun imar plan değişikliğinin yeniden değerlendirilmesi gerektiği yönündeki görüşünü hatırlatarak, "Komisyonlar kurul kararını gözönünde bulundurarak bir karar alacak. Ancak nasıl bir karar alınacağını şimdiden bilemeyiz" diye konuştu.

Tekrar dava hakkı
Ege Palas Oteli'nin yüksekliğini 61 metreden 9.80 metreye düşürerek yargı kararını uyguladıklarını dile getiren Başkan Tunçağ, "Koruma Kurulu'nun kararı komisyonlar için referans noktası olacaktır" dedi. Ege Palas Oteli'nin itirazdan sonra tekrar dava açma hakkının doğacığını tahmin ettiğini belirten Başkan Tunçağ, "Biz bundan sonra da yasal süreci izleyip alınan kararları uygulayacağız" diye konuştu.
Başkan Tunçağ, şöyle devam etti: "Öte yandan soruna bir çözüm getirebilmek için Koruma Kurulu'nun kararlarını gözönünde bulundurarak meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla toplantılar düzenleyeceğiz. Bu toplantılarda oluşan görüşlere göre ilgili birimlerimiz çalışma yapacak ve konuyu meclise getireceği."

Mahkemenin kararı
Mahkeme, mevcut taşıt-yaya sirkülasyonu ve otopark sorununu daha da artıracağı, bölgedeki diğer parsel sahiplerinin yapılaşma hakkı 3 ve 7 katla sınırlı tutulurken otele 61 metre yükseklik verilmesinin adil dağıtım ilkesine ters düştüğü ve 9,80 metreye düşürülmesi gerektiği yönünde karar vermişti.

Planlamada yenilemeler
Mahkemenin kararı üzerine Konak Belediyesi Ege Palas Oteli'nin yüksekliğini 61 metreden 9.80 metreye düşüren yeni imar plan tadilatını yaparak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderdi. Plan değişikliğini inceleyen kurul, Ege Palas Oteli'nin yapımından sonra Alsancak'ta 6,80 metre ile 30 metre arasındaki yüksekliklerde yapılaşmanın olduğunu, bölgedeki arazi kullanım, ulaşım ve yoğunluk değişiklikleri olduğunu belirtti. Gündoğdu Meydanı ile Alsancak Vahap Özaltay Meydanı arasındaki alanın bütününün ele alınarak bir planlama çalışması yapıldıktan sonra konunun değerlendirilebileceği yönünde karar almıştı.

Yeni Asır – 02.02.2007