Ege Palas kurtuluyor

Mahkemenin “yıkım kararı” verdiği otel için Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, “yıkmayın, yeni plan yapın” dedi

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, yeni planı İnciraltı için düzenlenen “ortak akıl” benzeri toplantılar ile oluşturacak
<Fatih YAPAR – Yenigün – 04.02.2007>
Konak Belediye Meclisi, daha önce yıkım kararı aldığı Ege Palas Oteli’nin durumunu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararı doğrultusunda yeniden değerlendirecek…. Otelin sahibi Alsancak Turizm İşletmeleri ve Ticaret Anonim Şirketi’nin itirazını görüşen meclis, konuyu komisyona havale etti. Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun çalışmalarında model olacağını söylerken Alsancak için vatandaşlar, mimarlar odası ve ilgili kurum ve kuruluşların toplanacağı toplantılar düzenleyeceğiz” dedi
Komisyona gitti
Yıllardır davası süren 21 katlı, 61 metre yüksekliğindeki Ege Palas Oteli’nin 9 metre 80 santime düşürmeyi öngören Konak Belediyesi’nin "yıkım kararı’ koruma kurulu tarafından kabul edilmemiş, kurul otelin bulunduğu yerle birlikte çevresinin de yeniden planlanmasına plan değişikliğinin tekrar gözden geçirilmesine karar vermişti. Otel sahibi Alsancak Turizm İşletmeleri ve Ticaret Anonim Şirketi’nin itirazı Konak Belediye Meclisi’nde yeniden ele alınarak İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderildi.
Kurul kararı örnek olacak
Koruma Kurulu’nun Ege Palas için “imar ve plan değişikliği kararının yeniden değerlendirilmesi” kararının altını çizen Tunçağ, “Komisyona giden itiraz da bu karar doğrultusunda ele alınacak. Kurulun verdiği karar komisyonlar için referans olacak. Bundan sonra da Ege Palas’ın dava açma hakkı doğacak. Ama biz yasal süreci uygulayacağız” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İnciraltı için yaptığı ‘Ortak akıl’ toplantılarını örnek alan Konak Belediyesi başta mimarlar olmak üzere sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve vatandaşların birlikte çalışmalar yapacağı toplantılar düzenleyecek. Buradan çıkan karar Alsancak bölgesi için verilecek kararları etkileyecek. ‘Ortak akıl’ çıkan görüşler belediye tarafından dikkate alınacak.
  
Mahkeme Mart 2000’de verdiği kararda mevcut taşıt-yaya sirkülasyonunu ve otopark sorununu daha da arttıracağı, bölgedeki diğer parsel sahiplerinin yapılanma hakkı 3 ve 7 katla sınırlı tutulurken, otele 61 metre yükseklik verilmesinin plan kararlarıyla oluşacak yararın, adil dağıtım ilkesine ters düştüğü ve 9.80 metreye düşürülmesi gerektiğini belirtmişti.