Ege Palas bilmecesi sürüyor

Ege Palas Oteli'nin yıllardır tartışma konusu olan yıkılma kararı tekrar gündeme geldi. Zorlu ailesi ve çalışanlarını yıllardır rahatsız eden bu konu sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Konak Belediye Meclisi'nin, otelin 18 katının yıkılmasını sağlayacak imar planı yapılan itirazı reddetmesi Zorlu ailesini tedirgin etti.

Konak Belediye Meclisi, Ege Palas Oteli'nin yüksekliğinin 61 metreden 9.8 metreye indirilmesini öngören plan değişikliğine yapılan itirazı oy çokluğuyla reddetti. Belediye Meclisi'nin aldığı bu karar Zorlu Holding'e ait Ege Palas Oteli'nin akıbetinin ne olacağı sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Zorlu, hukuki sürecin sürdüğünü belirterek "Ege Palas ruhsatlı bir yapıdır. Yıkılacağını sanmıyorum" derken şehir plancıları, yargı kararlarına göre otelin çoktan yıkılmış olması gerektiğine dikkat çekti.

Yıllardır davası süren 21 katlı 61 metre yüksekliğindeki Ege Palas Oteli ile ilgili ilk tartışma Danıştay'ın, otelin yapımına olanak sağlayan plan değişikliğini iptal etmesi ile başladı. Danıştay'ın iptal kararının ardından Konak Belediyesi yükseklik iznini 61 metreden 9 metre 80 santime düşüren yeni bir imar planı hazırladı. Hazırlanan plan bölgede tescilli yapıların bulunması nedeniyle İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayına sunuldu. Ancak Koruma Kurulu, Konak Belediyesi tarafından hazırlanan planı onaylamadı. Bu gelişmenin ardından Ege Palas Oteli konusunda yeni bir umuda kapılan Zorlu Grubu, imar planında yapılan değişikliğe itiraz etti. Ancak Konak Belediye Meclisi bu itirazı oy çokluğuyla reddetti.

"Otelin Yıkılacağını Düşünmüyorum"

Belediye Meclisi'nin aldığı son kararı değerlendiren Nafiz Zorlu, otelin çevresinde tescilli yapılar bulunması nedeniyle imar planının Koruma Kurulu tarafından onaylanmasının gerekliliğine dikkat çekerek, "Otelin bulunduğu bölge için Koruma Kurulu, plan tadilatı yapılması yönünde bir karar verdi. Konak Belediyesi'nin de bu doğrultuda yeni bir imar planı hazırlaması gerekiyor. Hukuki süreç devam ediyor" diye konuştu. Ege Palas Oteli'nin ruhsatı bulunduğunu belirten Zorlu "Kanuni haklar mevzu bahis olduğu zaman tasarruf devletindir. Ancak ruhsatlı ve izinli bir yapının yıkılacağını düşünmüyorum" dedi.

Koruma Kurulu Kafaları Karıştırdı

Şehir Plancıları ise, Koruma Kurulu'nun belediye tarafından hazırlanan plana onay vermemesi üzerine bir boşluk oluştuğunu ve hem Zorlu Grubu'nun hem de belediyelerin kafasının karıştığına dikkat çekerek Koruma Kurulu'nun planı onaylamayarak zaman kazanmaya çalıştığını savundular. Ege Palas'la ilgili yargı süreci çoktan tamamlandı. Danıştay 6. Dairesi'nin yerel mahkemenin verdiği yıkım kararını onayladığını belirten şehir plancıları, otelin yıkılmamasının yargı kararlarını uygulamamak anlamına geldiği görüşünde.

Serap GÜZELCAN HaberEkspres 9.3.07{nomultithumb}