EFSANE BAŞKAN ÖLDÜ

EFSANE BAŞKAN ÖLDÜ

İzmirliler Alyanak'ı kaybetti

İzmir'de 1973-1980 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Alyanak, yaşama geçirdiği projeler nedeniyle 'efsane başkan' olarak adlandırılmıştı.

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu) – İzmir'de 1973-1980 yılları arasında 2 dönem belediye başkanlığı yapan ve önemli projeleri hayata geçirmesiyle "efsane başkan" olarak adlandırılan İhsan Alyanak (84), tedavi gördüğü İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi'nde dün solunum ve kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi.

İhsan Alyanak, 1924'te İzmir'de doğdu. CHP'de çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1973'te İzmir Belediye Başkanlığı'na, "Asfalt" lakaplı Osman Kibar' ı geride bırakarak seçildi. Spora merakıyla tanınan, paraşüt ve pilotluk bröveleri sahibi "Boksör" lakaplı Alyanak, başkanlığı sırasında imar planı değişiklikleriyle kentin cadde ve meydanlarını açtı ve rahatlattı. Alyanak, İzmir Enternasyonal Fuarı'na büyük önem verdi. Kentte uluslararası festivaller düzenledi. İki dönem belediye başkanlığı yapan Alyanak, 12 Eylül darbesinin ardından görevden alındı. Emeklilik hayatı sürdürmeye başlayan Alyanak, 1990'lı yıllarda geçirdiği beyin ameliyatı sonrası sürekli sağlık sorunları yaşadı.

'Dürüstlük timsali oldu'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu , "Alyanak hep dürüstlük timsali oldu, onun yolundan ayrılmayacağız" dedi. Alyanak'ın İzmir'in içme suyu sorununun çözümünden Papa'nın kente getirilmesine kadar çok geniş bir yelpazede kentin ufkunu açmasıyla "efsane" olarak anıldığını hatırlatan Kocaoğlu , "Sosyal demokrat belediyecilik adına verdiği hizmetleri daima örnek alacağız. Alyanak, dürüst olduğu kadar cesur bir belediye başkanıydı" dedi.

Cumhuriyet / 04.03.2008