Efes’e de metroyla gidilecek

Başkan Kocaoğlu açıkladı:

EFSUN YILMAZ İzmir Milliyet EGE – 28.09.2007{nomultithumb}

Başkan Aziz Kocaoğlu, Türkiye’nin en çok turist çeken merkezlerinden Efes Antik Kenti’ne, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığındaki İZBAN şirketi tarafından metro standardında elektrikli banliyö sisteminin götürülmesinin hedeflendiğini açıkladı. Bu konuda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la sözlü mutabakata vardıklarını söyleyen Kocaoğlu, şöyle dedi:
''Seçimden sonra Yıldırım’la görüşemedim ancak büyük ihtimalle İZBAN’ın karıyla öncelikle Efes Antik Kenti’ne metro yapılacak. Daha sonra bu hat uzayacak, giderek banliyö sistemi gelişecek. Bunda herhangi bir şey yok. TCDD bunu Torbalı’ya kadar elektronik barikatlar koyarak geliştirmeye çalışıyor. Hattın elektrifikasyonu, sinyalizasyonu, çift hat olması gibi bir sürü yatırım var. Zaten banliyö sistemi çalışıyor. Onların da dahil edilmesi gerekiyor.''

Tarih vermek için erken
Sistemin tamamlanması konusunda tarih veremeyeceğini belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, emeklenmeden yürünemeyeceğini, henüz bir tarihin öngörülmediğini kaydetti. Kocaoğlu, ''Havaalanından bütün konuklarımızı çağıralım. Ankara’dan hükümet temsilcilerimiz gelsin, binelim arabaya. Ondan sonra ne yapacağımıza karar verelim'' diye konuştu.
Başkan Kocaoğlu, mevcut metro inşaatları için gerekli taşıt filosunun alınması konusunda gerekli kredi için bir bankayla görüştüklerini de ifade etti. İki proje için taşıt filosu alınmasının söz konusu olduğunu bildiren Kocaoğlu, ''Bunlardan biri İZBAN’ın içinde olduğu Aliağa hattı için gerekli taşıt filosuydu. İzmir’in ve Büyükşehir Belediyesi’nin yasal sıkıntılarını ve gereklerini zamanla aşıyoruz. Bunu yaparken ister istemez zaman kaybı oluyor. Ama kredi çıktı. Bir problem olmazsa önümüzdeki hafta sonlanacağını hesaplıyoruz'' dedi.