Efes Valisi’nin Sarayı bulundu

Antik dünyanın en önemli merkezlerinden birisi olarak adlandırılan İzmir'in Selçuk ilçesi sınırları içindeki Efes Antik Kenti'nde 116 yıldır yürütülen kazı çalışmalarında son olarak gün güzüne çıkarılan yapılardan birisinin, valilerin yaşadığı saray olduğu sanılıyor.

Tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında önemli rol oynayan ve ilk kuruluşu MÖ 6000 yıllarında Neolitik dönem olarak adlandırılan Cilalı Taş Devri'ne kadar uzandığı bildirilen antik kentteki son araştırmalarda, antik tiyatronun doğusunda bulunan yapının, Efes'i imparator adına yöneten valilere ait olduğu üzerinde duruldu.
Efes kazıları gözlemcilerinden Efes Müzesi'nden Emekli Arkeolog Cengiz İçten, antik kentte restore edilmiş birçok görkemli yapı bulunduğunu, bunların arasında Yamaç Evler 2 oturma birimlerinin gösterilebileceğini belirterek, "Bu bölge, Efes'teki zengin ailelerin oturdukları evlerdi. Eğer zenginler, böyle güzel evlerde oturdularsa, kenti imparator adına yöneten valiler nerede oturuyorlardı sorusu kafamızı kurcalıyordu" dedi.
İçten, Efes'te yapılan son araştırmaların, 24 bin kişilik antik tiyatronun doğusunda, tiyatronun üstünde bulunan yapının, bu soruya yanıt olabileceğini ifade etti.Cengiz İçten, yolları gören konumu bulunan yapının, valinin sarayının savunmasını da kolaylaştıracağını düşündüklerini ifade etti.
Efes'e ilk kez Roma İmparatoru Hadrian'ın konuk olarak gelerek bu yapıda kaldığının sanıldığı, Avusturya kazı ekibinden Dç. Dr. Hilke Thüür tarafından son yıllarda yapılan araştırmaların, bu yapıya ilişkin tezi desteklediği bildirildi.

Bu arada, antik kentte gün ışığına çıkan daha önce bir hamam olduğu düşünülen yapının, büyük bir kompleks olduğu kaydedildi. Kompleksin halen tümüyle açıklığa kavuşmadığı belirtildi. Efes kentinde, dini ve resmi merkezlerin, buluntular ışığında yan yana konumlandığına işaret edildi.

Haber Ekspres – 01.02.2007