‘Efes gözden mi çıkarılıyor?..’

Efes Antik Kenti'nin alt ve üst giriş kapılarındaki hediyelik eşya satış mağazaları işleten Bilintur şirketinin, antik kentte kafeterya açmak amacıyla hazırladığı proje değişikliklerini İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları'na onaylattığı belirtiliyor. Selçuk Belediyesi ise söz konusu işletmeleri, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürledi.

Bilintur, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 56 müze ve ören yerinin satış noktalarını özelleştirme ihalesini kazanmış ve geçen haziran ayından bu yana Efes Antik Kenti'nde çalışmaya başlamıştı. Şirket son olarak bölgede kafeterya açmak için kurula başvurdu. İzmir Büyükşehir ve Selçuk belediyelerinin temsilcilerinin yer almadığı toplantıda koruma kurulu istemi “koşullu” olarak kabul etti. Ancak şirketin kurul kararına aykırı olmasına karşın mağazaların etrafındaki zemini yükselterek kilit parke taşla döşediği, üst kapı girişine taştan merdivenler yaptığı, üst kapıdaki mağaza önüne görüntü kirliliğine yol açacak buzdolapları, masa ve gölgelik şemsiyeler yerleştirdiği, yiyecek ve içecek üretimi yaparak satışa sunduğu savlandı. Selçuklular, 1. derece arkeolojik SİT alanlarındaki tapulu arazilerine bir ağaç bile dikemediklerini, su borusu döşemek için kazma bile vuramadıklarını belirterek, “Efes gözden mi çıkarıldı?” sorusunu yöneltmişlerdi.

Selçuk Belediyesi de ruhsatsız işyerlerini mühürleyerek, konuyla ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. Kültür Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün (DÖSİM), belediyeye başvurmadan söz konusu proje değişikliklerini onayladığı da belirtildi.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 27.08.2010