EFES DENİZLE BULUŞUYOR

 

Ülgür, 'Bu projeyle ekolojik dengeyi korurken, tatlı su bölgesinin çevre düzenlemesine de önemli bir başlangıç yapmış olacağız' diye konuştu.

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- Selçuk Belediyesi, Efes Antik Kenti'nin Pamucak sahiline dek uzanan ve zaman içinde kumlarla tıkanan kanallarını, sirkülasyon yöntemiyle açacak. Selçuklular tarafından "tatlı su" olarak anılan kanalın denizle buluşturulması için, kanal yatağının içine yaklaşık 200 kazık çakılacak. Kazıkların arası ahşap perdeyle kaplanacak ve kumla doldurulacak. Böylece yatağın ağzının kumla kapanması önlenecek. Kanalın en uç kısmı ise, denize girenlerin güneşlenebilmelerini sağlamak amacıyla ahşap teras biçiminde yapılacak.

Ekolojik dengenin korunmasını sağlayacak projenin tamamlanmasıyla, bölgenin özellikle olta balıkçılarının vazgeçemeyeceği alanlardan biri olması bekleniyor. Gelecek aylarda gerekli izinlerin alınması durumunda bölge, balık restoranları ve çay bahçeleriyle donatılacak.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi uzmanları tarafından aylar süren inceleme ve proje çalışmaları sonucu kanal çalışmalarının başlatıldığını belirten Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, "Bu projeyle ekolojik dengeyi korurken, tatlı su bölgesinin çevre düzenlemesine de önemli bir başlangıç yapmış olacağız. Kanal, üniversitenin yaptığı incelemede doğal yapısı ve su özellikleriyle çipura, levrek, kefal gibi balık türlerinin yaşayıp, çoğalması için çok uygun bir ortam olarak değerlendirildi. Denizle buluşturacağımız kanal içerisine iki yüz elli bin balık yavrusu bırakacağız. Bilim adamları bu yavruların altı aylık bir süreyle korunması halinde kanalın ve körfezin bir balık yaşam bölgesi haline geleceğini belirtiyorlar" dedi.

Cumhuriyet Ege – 10.08.2007