Efemçukuru direniyor…

KAMULAŞTIRMAYA KARŞI

Efemçukuru direniyor…

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu)- Bakanlar Kurulu kararıyla sadece yurt savunması gibi olağanüstü durumlar için öngörülen yöntemle Tüprag firması için kamulaştırılan Efemçukuru'nun köylüleri direnişlerini sürdüreceklerini belirtiyor. Köylüler, Bakanlar Kurulu kararına karşı dava açmaya hazırlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede yapmayı planladığı Çamlı Barajı için ÇED engeli çıkarılırken, altıncı şirket TÜPRAG için Efemçukuru'ndaki 35 parsel için alınan kamulaştırma kararı alınmıştı. Buna yönelik yükselen tepkilerin örgütlü direnişe dönüştürülmesine çalışılıyor. Konunun odağında yer alan köylüler, dedelerinden kalan topraklarından çıkmamakta kararlı. Bölgeyi altıncı şirkete terk etmeyeceklerini vurgulayan köylülerin avukatı Arif Ali Cangı, hükümet ile altın madeninin kol kola hareket ettiğini belirtiyor.

47 dönüm arazisi yapılacak kamulaştırmanın içinde yer alan köylülerden Erkan Sağdıç, altın madeninin burada üretime geçmesinin ardından yetiştirdikleri Alfons üzümünün de yok olacağını anımsatıyor. Sağdıç, "Altın firması için buraların kamulaştırılmasıyla bize dedelerimizden kalan topraklardan çık diyorlar. Bunu nasıl yaparız. Emperyalist altın firmaları hükümetin de desteğiyle toprağımızı elimizden almaya çalışıyor. Buna sonuna kadar direneceğiz" diye konuştu.

Toprakları kamulaştırma kapsamına giren köylülerden Mustafa Mızrak da, önceki dönemde altın madeni işletmecilerinin kendilerin gelerek "ya buradan çıkın ya da burası kamulaştıralacak" dediklerini anımsatan Mızkar, "Demek ki bunların bir bildiği varmış. Bize kafalarına göre fiyat çıkartarak arazimizi satmamızı istediler. Köyün yarısı topraklarını altıncılara sattı yarısı da direniyor. Ancak bu kez de hükümet bizim topraklarımızı elimizden almaya çalışıyor. Bunların bu memlekete ne faydası var" dedi.

Cumhuriyet Ege / 11.01.2008