Şeboy: Büyükşehir’de tünelin ucu göründü


Buca Belediye Başkanı, Kocaoğlu'nu ulaşım ve metro konularında eleştirdi. Yerel seçimi AK Parti'nin kazanacağı belli oldu" dedi

İLKER ÇOBAN (Yeni Asır 31.07.2007{nomultithumb})

CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile AK Partili Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy arasındaki söz düellosu sürüyor. Daha önce "CHP kapatılıp değerleri de koruma altına alınmalıdır" diyen ve Kocaoğlu'nun "Haddini aşma" tepkisiyle karşılaşan Şeboy, bir kez daha Aziz Kocaoğlu'na yüklendi.
AK Parti'nin 2009 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterebileceği isimler arasında geçen Şeboy, Büyükşehir'in hizmetlerinin tartışılır hale geldiğini belirtti. AK Parti'nin 2009'da İzmir'de zafer kazanacağına inandığını belirten Şeboy, "Tünelin ucu göründü" diye konuştu.

Karmaşa yaşıyorlar
AK Parti Genel Merkezi'nin talebi doğrultusunda 2009'daki seçimde Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olabileceğini belirten Şeboy, "Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olsam, sokağa çıkar, vatandaş ne diyor ona bakarım. Ben bugüne kadar Bucalılar ne istediyse yerine getirmeye çalıştım" diye konuştu. Bu arada Buca'da 3'üncü dönem başkanlığını geride bırakmak üzere olan Şeboy, ilçesinde yeniden adaylığı düşünmediğini de söyledi.
Genel seçimler sonrasında CHP'nin içine girdiği kaosun ve sokakta yapılan değerlendirmelerin AK Parti'nin yerel seçimlerde başarı elde edeceğinin göstergesi olduğunu ifade eden Şeboy, "Eğer 20 ay içinde bir aksilik olmazsa, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı almamız sürpriz olmaz. Bu arada İzmir'de 2009 seçimlerinin yeni yerel yönetimler yasası gereği 9 metropol ilçede değil, 50 kilometre sınır dahiline giren 19 ilçede yapılacağı unutulmamalı. Genel seçimlerde bu ilçelerde CHP'nin aldığı oylar ve ortaya çıkan rakamlar da AK Parti'nin şanslı olduğunu gösteriyor" dedi.

İki ana sorun var
İzmir'in en önemli iki sorununun ulaşım ve otopark olduğunu belirten Şeboy, Büyükşehir Belediyesi'ni bu iki soruna el atmamakla suçladı. İzmir'in kent merkezinde 3 yıldır yeni otopark ve bulvar açılmadığını belirten Şeboy, şöyle konuştu:
"İzmir'de ne yazık ki, trafiği rahatlatacak alternatif güzergahlar ve yeni bir otopark açılamadı. Ana sorunun çözümüne yönelik bir faaliyet göremiyoruz. Ancak bir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'na baktığımızda 60 günde altgeçit yapıyor. İlin yer altında ikinci bir kent yarattı. Biz ise, İzmir olarak 10 yılda Konak'ta bir altgeçit yapabildik. Onu da mahkemelik olup elimize yüzümüze bulaştırdık. Adama göre iş değil, işe göre adam gelmeli."

Aliağa-Menderes yanlış
Şeboy, Aliağa-Menderes hazlı tren hattının hatalı bir proje olduğunu da öne sürdü. Aliağa-Menderes hattının toplayıcı olduğunu ve TCDD'nin inşaatını sürdürdüğü bir projeye Büyükşehir Belediyesi'nin dahil olmasına anlam veremediğini belirten Şeboy, "Ben Buca Evka-1'de oturan vatandaşımı bu hatta nasıl taşıyacağım? Elbette ki besleme otobüs hattından başka çaremiz kalmıyor. Bu da bize, hızlı tren yerine metronun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. TCDD hızlı treni yaparken Büyükşehir Belediyesi de metroyu yapar ve bu hatta entegre edebilirdi. Ancak en son yapılması gereken iş en önce yapıldı."

DAHA ÖNCE NE DEMİŞLERDİ?
Şeboy'la Kocaoğlu arasındaki son polemik Şeboy'un geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla başlamıştı. Şeboy, "CHP kapatılıp değerleri ise koruma altına alınmalıdır. CHP'yi tarihi bir eser gibi koruma altına almak lazım. Yoksa Atatürk gibi önemli bir değer CHP yüzünden çok zarar görecek. Solcular kendilerine CHP dışında bir parti kursunlar. Atatürk'ün yakasından düşsünler" demişti.
Gazetecilerin sorusu üzerine buna cevap veren Kocaoğlu ise, Şeboy'un bu söylediklerini 'haddini aşan sözler' olarak nitelendirmişti. Kocaoğlu, "CHP'ye bir zamanlar üye olup da bulunduğu yerde yaptığı gezilere katılan birinin konuşmadan önce yutkunması gerekir. CHP'nin korumaya alınması gerekir gibi sözleri de söylememesi gerekiyor. Bu sözler döner kendisini yıpratır. Aslında söylenecek cevap çok da söylersek biz de kendimizi oraya indirgeriz diye yutkunarak konuşuyorum" dedi