Şeboy Büyükşehir adaylığını açıkladı

<Gazete Yenigün>

Buca’dan tekrar Belediye Başkanı adayı olmayacağını daha önce de belirten Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, “Yerel seçimlerdeki şartlar uygun olursa ve Başbakan görev verirse İzmir’den Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olabilirim” dedi.
Büyükşehir Başkanlığı ile ilgili bir hırsı olmadığının altını çizen Başkan Şeboy, “Siyasette iddiam yok. Ancak AK Parti İzmir’i istediğini söyledi. İzmir’den benim Büyükşehir’e aday olmamı isterse olabilirim. Öyle bir görev verilir ki ülke için yaparsınız” diye konuştu.
Yerel seçimlerde şartlar ne olur bilemem diyen Şeboy, “Yönetim, bilgi ve tecrübe ve beceri açısından Büyükşehir’i kaldırabilirim 2009 yılında da sağlık ve ekonomik açıdan bütün şartlar olumlu olursa Büyükşehir’e aday olabilirim” diye konuştu.
Yanlış karar verdirtmeyiz
EXPO’yu Urla’da yapmakta ısrarcı olan Başkan Kocaoğlu’na AKP’li Buca Belediye Başkanı Şeboy’dan, “Yanlış karar veriyorlar” yanıtı geldi. Başkan Kocaoğlu’nun EXPO’nun kurulacağı alanla ilgili yaptığı açıklamaların tersine kamulaştırma ücretlerinin en uygun Buca’da yapılabileceğini belirten Başkan Şeboy, ”yanlış karar veriyorlar” dedi.
Başkan Kocaoğlu’nun, “Biz Urla’yı istiyoruz ancak son kararı merkezi yönetim verecek” sözü üzerine de Başkan Şeboy, “Yanlış karar alıyorlar sonra topu devlete atıyorlar. Universiad organizasyonunda da bu şekilde olmuştu. Karar hükümete kalırsa, hükümete yanlış karar verdirtmeyiz” diye konuştu.
Hiçbiri deniz kenarında değil
EXPO için maliyet açısından, ulaşım açısından ve yer açısından en uygun yerin Buca olduğunu savunan ve Başkan Kocaoğlu’nun, “Herkes kendi bölgesinde yapılmasını istiyor. Buca Belediye Başkanımız Cemil Bey EXPO’nun kendi ilçesinde yapılmasını istiyor. Bu gayet doğal, Urla Belediye Başkanımız da Urla’da yapılmasını savunuyor. Ancak Buca’daki alan, Tahtalı Havzası Koruma alanı sınırları içinde; yüzde 90’ı da  özel mülkiyet ve kamulaştırma maliyeti yüksek. Biz, EXPO’nun Yarımada’da yapılmasını öneriyoruz. Çünkü en uygun alan orası. Yarımada, bizim dünyaya pazarlayabileceğimiz 171 bin hektarlık bir alan. Termal, doğal güzellikleri, denizi, koyları, tarih gibi çok sayıda avantajı var. Turizm Bakanlığı Çeşme’de 75 bin yatak kapasiteli turistik tesislerin yapılmasını öngörüyor.
EXPO nerede yapılırsa yapılsın ama mutlaka Yarımada’nın gelişimine katkı sağlayacak bir yerde yapılsın diyoruz. Ancak sonuçta karar verecek olan merkezi yönetim; biz de yerelde çözmemiz gereken konuları çözeriz” sözlerinin aksine bugüne kadar olan EXPO’ların hiç birinin deniz kenarında olmadığını belirten Başkan Şeboy, “Bizim Büyükşehirimiz deniz kenarı diye tutturdu ancak bugüne kadar yapılan EXPO’ların hiçbirisi deniz kenarında değil. Buca istimlak ve ulaşım açısından ve inşaat maliyeti açısından EXPO için en uygun yer. Metro’ya da 1 km uzaklıkta. Başkan Kocaoğlu başka alanlara 1 buçuk milyon dolar harcayacağına Buca’da bu sorunu 50 milyon dolara çözecek. Buca’da EXPO için kullanılacak hazine yerleri var. Gölet’te 200 dönümlük yer var. Etrafında düz orman arazileri var. Bu yerleri EXPO için kullanabilir” dedi.