Durum budur

Durum budur
UTKU BOLULU İzmir DHA

Başkan Aziz Kocaoğlu, suyu çekilen, toprağı çatlayan Tahtalı Barajı’ndan İzmirlilere seslendi: Yeni yeraltı kaynakları arıyoruz. Tasarrufa devam edin…

TABLOYU GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin su ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan ve 160 günlük rezervi kalan Tahtalı Barajı’nda basın toplantısı düzenledi. Durumun vehametini gözler önüne seren Kocaoğlu, yakın zamanda su krizi yaşanabileceğini ifade etti, kuraklıkla başa çıkma stratejilerini açıkladı.

ŞİMDİLİK YAPILAN PLANLARDA KESİNTİ YOK

Kocaoğlu, su kaynaklarını artıracak ve koruyacak yeni yatırımların peşinde olduklarını belirtti, vatandaşları da bilinçli tüketime çağırdı. Kocaoğlu, “2008 yaz aylarını yeni yeraltı kuyuları açarak, tasarruf yaparak ve herhangi bir anormallik olmazsa 24 saat kesintisiz su vererek atlatabileceğiz” dedi.

İzmir, yakın zamanda su sıkıntısı çekebilir

Başkan Aziz Kocaoğlu, başkanlarla birlikte halkı su tasarrufuna çağırmak için ilginç bir yol denedi. Tahtalı Barajı’nın suyu çekildiği için çatlayan topraklar üzerinde toplantı düzenledi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tahtalı Barajı’nın geçen yılın mayıs ayında yüzde 33 olan doluluk oranının bu yılın mayıs ayında yüzde 17,53’e düştüğünü belirterek, “Rakamlarımız, İzmir’in yakın zamanda su kriziyle karşılaşacağı noktasındadır” dedi. Kocaoğlu, Tahtalı Barajı’nın sularının çekildiği bölümde kurulan kürsüden, belediyenin su tasarrufu kampanyası ve su kaynaklarıyla ilgili  bilgi vererek, ilçe belediyeleri ve vatandaşları su tasarrufu yapmaya çağırdı.
12 yıl önce baraj suları altında kalan ve minaresinin sadece bir bölümü görülebilen Bulgurca Cami’nin önündeki çatlamış topraklar üstünde “Kuraklıkla Başa Çıkma Stratejisi”ni açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, toplantının neden burada yapıldığı sorusunu ise  “İşitince unuturum, görünce hatırlarım, yapınca anlarım” şeklindeki Çin Atasözü ile özetledi.
Bu görüntünün zihinlere yerleşeceğini vurgulayan Kocaoğlu, Tahtalı Barajı’ndaki su seviyesinin 2007 yılına göre yüzde 40 düştüğünü açıkladı. Sadece İzmir’in değil Yarımada, Nif, Menderes ve Gediz yerleşim yerlerinde de su kaynaklarında rezerv sıkıntıları olduğunu söyleyen Kocaoğlu, suyu planlı kullanmak zorunda olduklarını, planladıkları kuyuların devreye girmesi ve vatandaşların su tasarrufuna vereceği destekle 2008 yazını büyük olasılıkla 24 saat kesintisiz su vererek geçireceklerini vurguladı. Kocaoğlu, bunu sağlamak için 2006 yılı Kasım ayından bu yana çalıştıklarını söyledi.
Yeni su kuyuları açılıyor
Kocaoğlu, kuraklıkla başa çıkmak için hazırladıkları yol haritasının su kaynaklarını artıracak ve koruyacak yeni yatırımlar ile su tasarrufu sağlayacak ve su tasarrufu bilincini artıracak kampanyalar olmak üzere iki ana temele dayandığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, baraj yatırımları olan Çamlı, Bostanlı, Değirmendere, Yiğitler ve Gördes barajlarının bakanlıkların bürokratik engelleri ve süreçlerin uzunluğun nedeniyle geciktiğini, yeni alternatifler ürettiklerini ve bu süreçte yer altı sularına yönlendiklerini açıkladı.
Kısa vadede İzmir’e su sağlamak için yeni kuyuları devreye alacaklarını; Menemen, Sarıkız, Halkapınar ve Pınarbaşı Havzası’ndaki 21 kuyudan İzmir’e yılda 50 milyon metreküp su sağlayacaklarını açıklayan Kocaığlu, Bornova -Belkahve bölgesi ve Buca – Şirinyer bölgesini yer altı suyu temin noktaları olarak belirlediklerini, buralarda da çalışmaya başladıklarını söyledi.
Su kaynaklarında tasarrufu sağlamak için havzaların korunduğunu ve izlendiğini söyleyen Kocaoğlu, barajın ömrünü uzatmak ve su kalitesini artırmak için, baraja akan derelerde ıslah çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:
 “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, su kaynaklarının etkin kullanımı için 2007 yılında başlattığımız ilk kampanya, İzmirliler tarafından kısa sürede benimsendi ve kentte önemli ölçüde su tasarurufu sağlandı. Aynı desteğin bu yıl artarak sürmesini, su tasarrufu bilincinin yeni nesillerde alışkanlık haline gelmesini diliyorum. Bu badireleri önümüzdeki günlerde yatırımlarımız ve İzmir halkının desteği ile atlatacak ve susuz kalmamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz ”

Hükümeti eleştirmedi

Kocaoğlu, toplantı bitiminde basın mensuplarının bir sorusu üzerine, Hükümet tarafından oluşturulan ve 7 ili kapsayan   “Acil Eylem Planı ”nı da değerlendirdi. İzmir’ in neden bu eylem planına dahil edilmediğini Hükümet uzmanlarının takdiri olarak yorumlayan Kocaoğlu, şunları kaydetti:  “Sanıyorum diğer 7 il, bizim bulunduğumuz durumdan daha kötü durumda olduğu için Acil Eylem Planı’ na alındı. Ama bizim tespitlerimiz ve elimizdeki veriler, yakın zamanda bir su krizi ile karşılaşacağımızı gösteriyor. İzmir’ in eylem planına alınıp alınmaması uzmanların bileceği bir iş. Alanında Türkiye’ nin en birikimli kurumlarından biri olan İZSU ile birlikte 2006 yılından beri konu üzerinde çalışıyoruz. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU olarak, 3 milyon 150 bin kişiye 24 saat sağlıklı su vermenin sorumluluğu içinde ve konunun vahametini göz önünde bulundurarak, geleceğe yönelik tedbirler alıyoruz. ”

Milliyet Ege / 04.06.2008