Durak’tan Gönül’e çağrı: Tersane buradan kalksın

Alaybey Tersanesi’nin taşınması için çaba harcayan Karşıyaka Belediye Başkanı Durak, Bakan Vecdi Gönül’e seslendi: İzmir’i seviyorsanız Çandarlı’ya taşınmasına yardım edin.

İZMİR Milliyet

Karşıyaka Alaybey’deki askeri tersane CHP’li belediyeyle Milli Savunma Bakanlığı’nı karşı karşıya getirdi. Tersanenin Çandarlı’ya taşınması için yıllardır yoğun çaba harcayan Karşıyaka Belediyesi’ne Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gelen yazı adeta şok etkisi yarattı. Yazıda, tersanenin taşınmasının maliyetli olması ve personel ulaşım zorluğu çekeceğinden talebinin yerinde olmadığı belirtildi.
Milli Savunma Bakanlığı’nın da konuyla ilgili benzer görüş bildirdiğini söyleyen Başkan Cevat Durak, “Maliyetin yüksek olduğunu, tersanenin kaldırılmasının zor olacağını düşünüyorlar. Halbuki, Aliağa tarafında zaten bir liman yapılıyor. Görüşmelerimiz sürüyor. Bu projeden vazgeçmeyeceğiz. Kesintisiz sahil istiyoruz” dedi. 

Bakan Gönül el koysun
Milli Savunma Bakanı ve İzmir Milletvekili Vecdi Gönül’e çağrıda bulunan ve konuya el koymasını isteyen Durak, şöyle konuştu: “İzmir konusunda gerçekten samimilerse, tersanenin kaldırılması için gerekeni yapmaları lazım. Hükümetten bunu bekliyoruz. Bu bizim 5-10 yıl sonra da olsa gerçekleştirmek istediğimiz bir proje. Aliağa’da yeni liman hazırlıkları sürüyor. Yeni limanla bağlantılı bir tersane çok rahat yapılabilir. Yeni tersane yapılacak olursa çalışma ortamı da daha iyi hazırlanır ve daha verimli olur.”

Neler yapılacak?
Tersanenin kaldırılması durumunda belediye bu bölgeyi sosyal aktivite merkezine dönüştürülecek. Bölge özellikle turizm a-maçlı düzenlenecek. Denizcilikle ilgili müze, konser alanları ve eğlence yerleri inşa edilecek. Ayrıca yeni bir vapur iskelesi yapılması için de girişimlerde bulunulacak.

Kaynak: Milliyet Ege – 19.08.2010 {nomultithumb}