Durak, Turan Projesini sonraki döneme bıraktı

Durak, Turan Projesini sonraki döneme bıraktı 

 

Karşıyaka’nın 3 yılını değerlendiren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, turizmi hareketlendirecek Turan projesinin ertelendiğini açıkladı  Hilton Oteli Barbaros Paşa salonunda gerçekleşen basın toplantısına milletvekili adaylığı için görevinden yeni istifa eden CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ertam Özen, Karşıyaka Belediye meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. Turan projesinin 6-7 yıl daha süreceğini söyleyen Cevat Durak, tekrar seçilmeleri halinde tamamlanacağını, bunun Karşıyaka’nın turizm kenti olması yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi. Projenin belediyeye düşen kısmı olan imar planının hazır olduğunu ifade eden Durak, “Oradaki arsa sahiplerinin proje için yapması gerekenler var. Ancak şu an bir hareket yok. Turyağ Fabrikası da taşınma kararı aldı ancak henüz taşınmadı. Turyağ taşınınca yerine 5 yıldızlı bir otel yapılacak ve bölgeye turist akışı sağlanacak” dedi.

 

 

TOKİ en önemlisi  

 

Toplantıda biten en önemli projenin, 3 yılda tamamlanan Toplu Konut Projesi olduğu, toplam 808 adet konutla Yalı Mahallesi’ndeki gecekondu sorununun çözüldüğü söylendi. Başkan Durak, teslimiyetten sonra vatandaşları yerleştirmeyi amaçladıklarını ancak kurumdan evleri teslim etme konusunda hala bir cevap alınamadığını ifade etti. Durak, Karşıyaka’da geçen 3 yıl içinde tamamlanan işlere örnek olarak, yeni bir uygulama olan çöp konteynırları inşa edildiğini, 600 bin metrekare olan yeşil alanları 774 bin metrekareye yükseltildiğini, bir adet olan kültür merkezi sayısının şu an proje halindekilerle beraber altıya çıkarıldığını, Gıda Bankasını, Karşıyaka’nın tüm asfalt ve beton ihtiyacını karşılayacak olan ‘dev’ şantiye binasını, modern kapalı pazaryerlerini, muhtarlık ofislerini, semt evleri, spor tesislerini ve yapımı bitmek üzere olan yani belediye binasını saydı.  

 

Yapılan açıklamada İzmir’in simgesi olacağı düşünülerek inşa edilen Dünya Barış Anıtı ve etrafındaki sosyal tesislerin tamamlandığı ve Doğançay’da, bulunan su şişeleme fabrikasının belediye tarafından devralınarak çalışır hale getirildiği söylendi. Önümüzdeki 2 yıllık süreçte yapılması planlanan iskele önünün araç trafiğine kapatılması ve tramvay projeleri ise metro inşaatının bitmesini bekliyor. 

Yenigün / 10.05.2007