DSİ’nin açtığı Allianoi röleve ihalesine tepki

İZMİR Milliyet EGE – 07.10.2007{nomultithumb}

Allianoi Girişim Grubu, Devlet Su İşleri (DSİ) 2’nci Bölge Müdürlüğü’nün, antik kentteki eserlerin röleve projesinin yapımı için açtığı ihaleye tepki gösterdi. Grup üyeleri, ihalenin apar topar yapılıp, Allianoi’nin sulara gömülmesinin amaçlandığını ileri sürdü.
DSİ’nin, Allianoi’yi kurtarmak için bir proje hazırladığını hatırlatan grubun dönem sözcüsü, avukat Hilal Küey, ''İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, sözde kurtarma projesini onayladı, ancak bilim heyetinden görüş istedi. Henüz görüş gelmemesine rağmen röleve işlerine başlandı. Koruma Kurulu’nun kararına karşı İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi’nde açılmış ve halen süren bir dava var. Bu durumda ihalenin yapılmasını anlamak imkansız'' dedi.
Küey, ihale konusunda da İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne, yürütmeyi durdurma istemiyle başvurduklarını ifade etti.

‘Oldu-bittiye getiriliyor’
Ege Çevre ve Kültür Platformu Dönem Sözcüsü, avukat Arif Ali Cangı da, ''İhaleyi, duyurduktan 5 gün sonra yapıyorlar. 5 gün içinde sözleşme imzalanacağını belirtiyorlar ve işin de 120 günde tamamlanmasını istiyorlar. Bu, olayı oldu-bittiye getirmekten başka bir şey değildir'' diye konuştu. Cangı, AİHM’e başvurmaya hazırlandıklarını da sözlerine ekledi.
DSİ 2’nci Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız ise kazılar boyunca yapılması gereken röleve işlerinin yapılmadığını belirtti, şöyle konuştu: ''Biz 11 yıl para verdik, kazılar sürdü. Orada ne olduğu ortaya çıksın diye röleve yaptırıyoruz. Sonuçta bağımsız arkeologların yapacağı çalışmayı onlara teslim edeceğiz.''