Dozerli arkeolojik kazı!

 

{nomultithumb}Konak Belediyesi yetkilileri temel değil, arkeolojik sondaj yapılıyor derken, dozer ve iş makineleri 3 metre temel kazdı.

<Fatih YAPAR – GazeteYenigün 25.12.2006>
Konak Meydanı’nda Bağ-Kur tarafından yapılması planlanan yeni binaya önce onay vermeyen Büyükşehir Belediyesi, daha sonra bina yapımı için Bağ-Kur’a yer gösterdi. Buradan başka yeri kabul etmeyen kurum bina yapmak isteyince, Belediye’ye bağlı Eşrefpaşa Hastanesi’nde Bağ-Kurlu hastalara bakılma karşılığında onay verdi. 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na da konu ile ilgili başvuru yapan belediye “Bağ-Kur’un yapacağı bina imarının ve dış görünüşünün Konak Meydanı, Saat Kulesi bunun yanında da tarihi dokuya uymadığı görüşünü bildirdi.
Arkeolojik sondaj yapılıyor
SİT alanı içerisinde yer alan ve tarihi dokunun bulunduğu her yerde inşaat öncesi arkeolojik kazının yapıldığını belirten Konak Belediyesi İmar ve Planlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Muhittin Selvitopu, “Bağ-Kur yetkilileri daha önce Koruma Kurulu’na başvuru yapmıştı. Kurul ise arkeolojik sondaj yapılması kararını verdi. Orada yapılan temel değil arkeolojik sondajdır. Konak Belediyesi sınırlarında tarihi doku barındırabileceği tahmin edilen her yerde önce arkeolojik çalışma yapılır” diye konuştu.
Karar Ankara’nın
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “Biz koruma kurulunun görüşüne başvurduk. Daha sonra yapılan proje tarihi dokuya uymadığı için geri gitti” diye konuşurken Bağ-Kur İl Müdürü Necati Çetiner ise “ Konu bizimle değil, direk Ankara ile ilgili. Koruma Kurulu’nun verdiği karardan haberim yok” diye konuşmuştu.