Doğal Yaşam Parkı’nın sevimli üyeleri yolda

Sasalı'da kurulacak proje için İsrail'den 2 fil, 5 su aygırı, zebra ve 2 maymun ailesi getiriliyor

HABER MERKEZİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sasalı'da kuracağı Doğal Yaşam Parkı için İsrail'den 2 fil, 5 su aygırı, zebra ve 2 maymun ailesi getiriyor. Sasalı'da yapımı devam eden Doğal Yaşam Parkı'nda yaşayacak hayvanların sayısını ve çeşidini artırmak için çalışmalarını sürdüren belediye, yeni hayvanların getirilmesi konusunda Tel Aviv Hayvanat Bahçesi ile anlaştı.
Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği EAZA'ya Ekim ayında üyelik başvurusu yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu anlaşmayı, yine EAZA üyesi İsrail'deki Hayvanat Bahçesi ile dayanışma ve işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde İsrail'e giderek Safari – Zooligical Center Tel Aviv – Ramat Gan yetkilileri ile görüşen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İzmir'in yeni dostlarını belirledi.
Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda fil ailesi oluşturulması için İzmir'e verilen biri erkek biri dişi olmak üzere iki yeni fil, İzmir'in yeni maskotları olacak. 15 bin metrekarelik açık ve kapalı alandaki doğal ortamlı fil barınağında; Pak Bahadur ve Begümcan ile birlikte yaşaması planlanan fillerden erkek olanı henüz 2002 doğumlu. Dişi filin doğum tarihi ise 1999. İsrail'de yapılan anlaşmaya göre, Sasalı'daki Doğal Yaşam Parkı'nın diğer yeni üyeleri ise, su aygırı ailesi olacak. 2 tane yetişkin, 3 tane de yavru su aygırı, İzmirlilerle yeni ortamlarında tanışacak.

 

 

2 maymun adasına 2 maymun ailesi
İsrail Hayvanat Bahçesi'nden İzmir'e gelecek hayvanlar, sadece filler ve su aygırları ile sınırlı değil. 2 adet zebra, merkat, cüce mongoz ve Afrika mahmuzlu kaplumbağalar da, yaşamlarını bundan böyle Sasalı'daki doğal ortamda sürdürecekler. İsrail Tel Aviv'e yapılan ziyaret sırasında, Maymun Kurtarma Merkezi yetkilileri ile de görüşülerek iki maymun ailesinin İzmir'e getirilmesi için de ayrıca anlaşma sağlandı. "Siyah makak" cinsi 13 maymunluk bir aile ile Lemur cinsi 15 maymunluk ikinci aile, Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda oluşturulacak 2 maymun adasına yerleştirilecek.
Öte yandan Bursa'da yapılan " Egzotik Hayvanlar" seminerine katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nda oluşturulacak papağan barınağı için yeni papağanlar alınması konusunda, Hollanda'da bulunan bir kanatlı merkezi ile anlaşma sağladı.

EAZA üyelerinin dayanışması
İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz Ekim ayında, merkezi Hollanda Amsterdam'da bulunan Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliğine (EAZA) üyelik başvurusunda bulunmuştu. EAZA'nın 23. Yıllık Konferansı'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Sasalı Doğal Yaşam Parkı Projesi hakkında üye ülkelerin temsilcilerine ayrıca bilgilendirme yapmıştı.
Proje hakkında bilgi alan EAZA üyesi İsrail'in Safari – Zooligical Center Tel Aviv- Ramat Gan yetkililerinin, Sasalı Doğal Yaşam Parkı için olumlu görüş bildirerek destek mesajları vermesinin ardından, iki ülke yetkilileri yeniden bir araya gelerek İzmir'e verilecek yeni hayvanları belirlediler.
EAZA üyeleri arasında hayvan alışverişleri bedelsiz olarak gerçekleştiriliyor. Sadece hayvanların gümrük ve taşıma bedelleri ödeniyor. Temel amaç ise hayvan türlerinin ve devamlılığının sağlanması…

Yeni Asır – 25.02.2007