Dikmenliler mücadele ederek öğrendiler

Dikmenliler mücadele ederek öğrendiler

Dikmen Vadisi halkı, üç yıldır evleri için mücadele ediyor. Vadide birçok evin yıkılmış olmasına rağmen vadi halkı, bu sosyal ve ekonomik yıkıma karşı direniyor. 2006 yılından bu yana sürdürdükleri mücadele, vadi halkında birçok değişikliğe neden oldu. Dikmen Vadisi gerçek anlamda bir ortak yaşam alanına dönüştü. İnsanlar birbirlerini tanır, sorunlarını paylaşır hale geldi. Gecekondu halkı bu mücadele süresince birçok şeyi yaşayarak öğrenmiş; gazete ve televizyonlarda haberlerin nasıl verildiğini, polisin kimi koruduğunu, oylarıyla seçtikleri belediye yönetiminin kimin için çalıştığını…

Dikmen Vadisi’nde yaşayanlar Kentsel Dönüşüm Projesi hakkındaki düşüncelerini ve yaşadıkları süreci gazetemize anlattılar.

Elif Koç: Evlerimizin yıkılacağını anonslarla duyurdular. 20 yıldır burada yaşıyorum. Bütün vergilerimi ödedim, elektrik, su bağladılar, yol yaptılar, ulaşım sağladılar; biz burada bir hayat kurduk. Şimdi bizi borçlandırarak ne zaman biteceği, nereye yapılacağı belli olmayan bir ev veriyorlar. Evlerimizi yıktırmak istemiyoruz diye eylemlere katıldık polis bize saldırdı, evde 2 tane küçük çocuğum vardı evimizi taşladılar, çatımızı indirdiler. Bunlar insanlık dışı yaklaşımlar, “Amirimizden böyle emir aldık” diyorlar. Çocuklarımın psikolojisi bozuldu, hepimiz her an evimizi yıkmaya gelecekler diye bekleyiş içindeyiz. Bizi yıldırmaya çalışıyorlar, burayı harabeye çevirdiler, her yer çamur içinde. Mahalleye dolmuş gelmiyor,otobüs sayısını azalttılar, telefon kablolarını kestiler, bakkalları kapattılar, sokak lambalarını kestiler ama biz mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Evimi zorla yıkarlarsa belediyenin önüne çadır kurarım.

Kadim Danabaşı: Evler yıkıldıktan sonra burası viraneye döndü, dışarı çıkmaya korkuyoruz. Mahallemizde kızımın çantasını çaldılar, can güvenliğimiz kalmadı. 87’den beri bütün vergileri ödüyorum şimdi işgalci oldum. Bize ev verip borçlandırmak istiyorlar, zaten o kadar paramız olsa burada yaşamayız. İnsanların gelip nasıl yaşadığımızı görmelerini ve mücadelemize destek vermelerini istiyoruz.

Ali Şenol: Evlerimizin yıkılmasına izin vermediğimiz için mücadele ettik ve yıkım sırasında gözaltına alınan 17 kişi hakkında “memura mukavemet, devlet malına zarar vermek” suçlamasıyla dava açıldı. Mahkeme Vadi halkının tanıklarını dinlemiyor, bizi gözaltına alan polisleri değil başka polisleri dinliyor, “Temyizde halledersiniz” diyor. Aslında dava başlamadan sonucu belli oldu, hukuk devletinde böyle uygulamalar olmamalı. Bize ceza vererek buradaki mücadeleyi kırmak istiyorlar ama biz ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz. (Ankara/EVRENSEL)

Evrensel / 27.02.2007