Dikmen’de gecekondu mücadelesi bir yaşında

Dikmen Vadisi’nde, barınma hakları için eylem yapan gecekonducuların mücadeleleri bir yılını doldurdu.
Dikmen Vadisi gecekonducularının; vadiyi, sadece evlerin bulunduğu bir bölge olmaktan, ortak yaşam alanına çeviren “barınma hakkı mücadelesi”, birinci yılını doldurdu.

Dikmen Vadisi’nde geçtiğimiz yıllarda dedikoduyla yayılan yıkım haberleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “Kentsel Dönüşüm Projesi” ile ete kemiğe bürünmüştü. Projenin koşullarının, kendi yaşam koşullarına uygun düşmediğini gören vatandaşlar birer ikişer ses çıkarmaya başlamış ve ardından direniş gelmişti.
2006 yılının bu zamanlarında filizlenen mücadele, bir yıl içinde vadiyi de değiştirmişti. Vadi artık, yoksul insanların sadece başlarını sokmak için yaptıkları evlerden ibaret alan olmaktan çıkıp, bir ortak yaşam alanına dönüşmüş, herkes birbirini tanır, sayar, sohbet eder olmuştu. Gecekonducular bu mücadeleleri süresince birçok şeyi de yaşayarak öğrendiler; polisin kimi koruduğunu, gazete ve televizyonlarda kimin haberlerinin yayınlandığını, oylarıyla seçtikleri belediye yönetiminin kimin için çalıştığını… Yıkımı da gördü gecekonducular, bir araya gelerek kazanabileceğini de…

‘Destek veriyoruz’
18 Şubat 2006’da ilk eylemlerini yapan gecekonducular, mücadelelerinde bir yıllarını bu şekilde doldurmuş oldular. Geçtiğimiz günlerde belediye ekiplerinin yıkımı sırasında yaşanan olayların ardından gecekonduculara destek veren Ankaralı işçi emekçiler, vadi halkını direniş yıldönümünde de yalnız bırakmadılar.
Aralarında KESK, DİSK, Ankara Tabip Odası, Jeoloji Mühendisleri, Çevre Mühendisleri, Mimarlar, Şehir Plancıları Odaları’nın da bulunduğu parti ve kitle örgütü temsilcileri dün Kızılay’daki Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak “Dikmen halkı yalnız değildir” dediler. “Rant için değil, insan için kentsel dönüşüm” pankartı taşıyan topluluk, “Barınma hakkı gasp edilemez” sloganını attılar.
Topluluk adına ortak açıklamayı okuyan KESK Ankara Şubeler Platformu dönem sözcüsü Osman Özyurt, “Biliyoruz ki Dikmen Vadisi’nde yaşananlar, gerçekte bilinen neo-liberal saldırganlığın yol açtığı toplumsal dönüşüm ve çatışma zeminlerinden yalnızca birini temsil etmektedir” diye konuştu. Özyurt, Melih Gökçek’in, bu yönelimin bugün yerel idarecilere biçtiği rolü, layıkıyla oynadığına işaret ederek, Gökçek’in ciddi bir toplumsal gerilimi tetiklediğini söyledi.

 ‘Yağmaya izin vermeyeceğiz’
Özyurt, vadi halkının, kendisine dayatılan bu sosyal-ekonomik yıkıma karşı, haklı ve meşru bir direniş sergilediğinin altını çizerek, halkın, her birini evsiz topraksız bırakıp sokağa atacak projeye karşı, en temel hak ve kazanımlarını savunduğunu vurguladı. Dikmen Vadisi halkının mücadelesini desteklediklerini ifade eden Özyurt, “Nasıl ki okullarımızın, hastanelerimizin, fabrikalarımızın ve madenlerimizin sermayeye peşkeş çekilmesine karşı durmaktaysak; yaşadığımız kentlerin ve barınma alanlarımızın da yağmalanmasına izin vermeyeceğimizi duyuruyoruz” diye konuştu.

Gecekonducular, mücadeleye başlamalarının birinci yıldönümü nedeniyle vadide şenlik yaptılar.
Kızılay’daki eyleme katılanlar da daha sonra vadiye giderek şenliğe destek verdi. Şenlikte; şarkılar, türküler söylendi, halaylar çekildi. (Ankara/EVRENSEL) 19.02.2007