Devletin malı devlete dert oldu

 

TCDD’ye ait Buca’daki istasyon sahası içinde yer alan büfe ve çay bahçesi, Özel İdare’nin başını ağrıttı

<gazeteyenigun – 05.03.2007>{nomultithumb}
TCDD ile Özel İdare arasında 12 yıl önce yıl önce yapılan protokol ile devredilen istasyondaki alan protokolde ‘üçüncü şahıslara devredilemez ve hiçbir suretle kiralamaz’ ibaresi bulunmasına rağmen Buca Spor Gençlik Kulübü’ne devredildi. Buca Spor ise sosyal çalışmaları bahane ederek yasalara aykırı şekilde aldığı yeri daha da ileri giderek 1 Ocak 2004 te Mümtaz Ferit Soyuöz isimli kişiye kiraladı. Bu kişi de yine el altından başka bir işletme bularak dördüncü kez kiraya verdi.
Kurul uyardı
TCDD ve Koruma Kurulu tarafından defalarca uyarılmasına rağmen bulunduğu yerden çıkarılamayan kulüp yıllar önce istasyonun görevlileri tarafından kullanılan lojmanı da kendi binası olarak kullanmaya başladı. SİT alanı olduğu için kurul tarafından uyarılan kulüp hakkında TCDD’nin Özel İdare aracılığı ile akde aykırılıktan dava açmaya hazırlandığı belirtildi.
Makam şoförü iddiası
Devletin bürokrasisinden yararlanarak 12 yıl boyunca bulundukları yerde rahatça yaşayan kulüp yöneticileri Buca Belediyesi’nin de engel olmaması nedeni ile alt kiracı kullandı. İlk olarak Özel İdare’nin protokolü bozması ile başlayan yanlışlar zincirinde dördüncü kez yeri kiralayanın ise Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy’un makam şoförü Mehmet Şener’in olduğu iddia edildi.
Protokol 3 ay geçti
Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve TCDD tarafından engellenmeye çalışılan kulüp  1999 yılında  faizi ile birlikte aylık 5 bin YTL parayı ödemediği gibi protokol gereği düzenli olarak vermesi gereken kira bedelini 3 aydır vermedi. Özel İdare’nin bir kuruş para bile alamadığı fakat sürekli başının ağrıdığı bu durumda her yıl yenilenen protokolün 3 aydır da yenilenmediği ortaya çıktı.
Olayın geçmişi
Dönemin İzmir Valisi Kutlu Aktaş zamanında başlayan çarpıklık zincirinde Buca Belediye Spor Kulübü Vali Aktaş’tan mülkiyeti TCDD’ye ait yerin kendilerine tahsis edilmesini istiyor. İstasyon alanında bulunan büfe ve çay bahçesinin 130’u açık 130’u kapalı olmak üzere 260 metre kare alanı TCDD ile Özel İdare arasında ‘hiçbir şekilde resmi ya da özel olarak üçüncü şahıslara satılamaz ve kiralanamaz’ ibaresi bulunmasına rağmen encümen kararı da alınarak Buca Spor Gençlik Kulübü’ne tahsis ediliyor. Vali Aktaş ile zamanın kulüp başkanı Ahmet Çiftçi arasında 21 Aralık 2005’te protokol imzalanıyor. Aradan 3 gün bile geçmeden valinin oluru ile kulübe yer tahsisi yapılıyor.
Düğün salonu kaçak çalışıyor
Tüm olayları ardından sadece devir ile kalmayan kulüp 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan eski istasyon binası ve çevresinde kaçak yapılaşmaya göz yumdu. TCDD tarafından sadece büfe ve çay bahçesi olarak kiralanan yere bir de kaçak düğün salonu yapıldı. Buca Belediyesi tarafından da yıllarca uyarılmayan kulüp Buca İstasyon sahasındaki 574 ada 4 parsel nolu taşınmazın alanını da büyüterek çay bahçesi ve büfeyi genişletti. Adeta saltanat hayatı sürdü.