Devlerin gözü ‘Yeni Kent’te

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI YENİ İMAR PLANI BEKLENİYOR

Zorlu, Doğan, Global gibi büyük gruplar Alsancak Limanı ile Turan arasındaki 550 hektarlık alanı cazibe merkezi olarak görüyor

MURAT ŞAHİN (Yeni Asır – 12.06.2007{nomultithumb})


MANHATTAN GİBİ OLACAK
Manhattan gibi kentin görünümünü yüksek yapılarla değiştirmesi hedeflenen 550 hektarlık alana daha çok büyük ticaret merkezleri ya da otel yapılması planlanıyor

Büyükşehir Belediyesi, Turan-Alsancak arasındaki Yeni Kent Merkezi Planı'nda inşaat yoğunluğunu yüzde 50 artıran değişiklik kararının yargıdan dönmesinin ardından yeni imar planı hazırlamak için çalışma başlatırken gayrimenkul devlerinin gözü de belediyeye çevrildi. Manhattan gibi kentin silüetini yüksek yapılarla değiştirmesi hedeflenen 550 hektarlık alanın yeni imar planının çıkmasını bekleyen gruplar arasında Alsancak Limanı'nı işletecek olan konsorsiyum içinde yer alan Global Yatırım Holding, İstanbul'daki Karayolları Genel Müdürlüğü arazisini 800 milyon dolara satın alan Zorlu Gayrimenkul ve bu bölgede arazileri bulunan Doğan Holding bulunuyor.

Bir iki ay sonra
Tariş'in de dahil olduğu bu gruplar, belediyenin hazırlayacağı yeni plana göre bölgedeki yatırımlarına yön verecekler. Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede inşaat yoğunluğunu artıran imar planı düzenlemesi İzmir Valiliği'nin itirazı üzerine yargıdan dönmüştü. Belediye bunun üzerine yargı kararını da dikkate alarak başladığı yeni imar planı çalışmalarını sürdürüyor. Yeni imar planının önümüzdeki bir-iki ay içerisinde Büyükşehir Belediye Meclisi'nde son şeklini alması bekleniyor.

İlgi duyanlar
Bölgede en büyük arazilerden birine sahip olan Tariş daha önce kurduğu gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi ile buradaki arazilerini değerlendirmek istiyor. Tariş'in Kahramanlar'daki pamuk yağı ve yem fabrikası tesislerinin yer aldığı 120 bin metrekare arazisi ile Zorlu Gayrimenkul'ün ilgilendiği öğrenildi. Limanın karşısında bulunan 13 bin metrekarelik genel müdürlüğün yer aldığı araziye de Global Yatırım Holding'in ilgi duyduğu belirtiliyor.

Görüşmeler sürüyor
Global Yatırım Holding Proje Koordinatörü Kaan Ülkan, İzmir'in kendileri için önemli bir kent olduğuna dikkat çekerek, yeni imar planının netleşmesi ile proje konusunda karar vereceklerini söyledi. Bölgede arazisi olan değişik kişilerle görüştüklerini anlatan Ülkan, yeni imar planının ardından uygun projeler üzerinde çalışmak istediklerini vurguladı.
Doğan Holding şirketlerinden D Yapı Proje ve Araştırma Koordinatörü Fazlı Şahin ise, söz konusu bölgede gruba ait toplam 38 bin metrekare arazilerin olduğunu belirterek, şu anda Büyükşehir Belediyesi'nin o bölge için hazırladığı imar planlarının tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

Fabrikalar taşınıyor
Öte yandan bölgede faaliyet gösteren fabrikalar da arazilerini değerlendirmek için üretimlerini başka yerlere kaydırıyor. Bölgede Sabancı Holding'e ait olan Piyale Fabrikası Hendek'e taşınma kararı alırken, Turyağ tesisleri de 2008'den sonra artık üretim yapmayacak. Bu araziyi satın alan Nokta İnşaat Yatırım Turizm Sanayi ve Tic. A.Ş. ise burada bir alışveriş merkezi yapmayı planlıyor.
Altınbaşak Un Fabrikası da bölgedeki fabrikasını Menenem Koyundere'ye taşıma kararı alarak bu alana 2 gökdelen yapmayı planlıyor. Kula Mencusat firmasının sahibi Erol Eyilik'in ise tesislerinin bulunduğu 125 bin metrekarelik alanda ticaret merkezi projesi için birçok grupla masaya oturduğu biliniyor.

Yakın takip
Bölgede arazi alarak çok katlı ticaret, alışveriş merkezi ve otel yapmak isteyen Türkiye'nin önde gelen grupları ise büyük arazi sahipleri ile masaya oturuyor. Bölgede en büyük arazi sahiplerinden birisi olan Tariş ile de birçok büyük firma görüşmelerini sürdürüyor. Tariş yapılacak projelerde kendisi de yer almak istiyor. Tariş'in son dönemde Zorlu Grubu ile yakın bir temas içinde olduğu biliniyor. Tariş Pamuk Birliği Başkanı Basri Özçoban ise Zorlu Grubu'nun en çok Kahramanlar'daki pamuk yağı ve yem fabrikası olan 120 bin metrekarelik arazi ile ilgilendiğine dikkat çekerek, Zorlu'nun Kültürpark'a çok yakın olan bu yerde Fuar ile entegre edeceği bir proje üzerinde durduğunu söyledi.

Değerlendireceğiz
İzmir Limanı'nın işletme hakkını alan konsorsiyum içinde yer alan Global Yatırım Holding'in de Genel Müdürlüklerinin bulunduğu 13 bin metrekarelik alanla ilgilendiğine işaret eden Özçoban, "Biz her türlü teklife açığız. Yeni imar planının tamamlanmasını bekliyoruz. Bunun tamamlanması halinde yerlerimiz daha da değerlenecek. İplik fabrikamızda 250 dönüm boş yerimiz var. Oraya gideriz. Alsancak'taki arazilerimizi de en iyi şekilde değerlendiririz" dedi.

2000 yılında proje yarışması açılmıştı
2000 yılında bölgeyi kente kazandırmak üzere oluşturulacak yeni imar planı için proje yarışması düzenlendi. Bu proje yarışmasını Alman Johen Brandi kazandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu projeyi baz alarak Alsancak Liman'ının gerisi ile Turan arasında 550 hektarlık alan için 1/ 5000 ölçekli nazım imar planı hazırladı. Burada emsal yoğunluk oranı olarak 3 ve 3.5 verildi. İlçe belediyeleri de bu bölge için 1/100'lik uygulama planlarını yaptılar. Bu plana göre büyük projelerin hayata geçiremediğini söyleyen çevreler imar planında revizyon istedi. Bunun üzerine
bölgede zeminde yüzde 25, 30 ve 35 olan kullanım hakkını yüzde 40, 45 ve 50'ye yükseldi. Planda 3 ve 3,5 emsal olan inşaat yoğunluğu hakkı ise 4 ve 4,5 emsale çıkartıldı. Yükseklikte ise sınır konmadı. Ancak, İzmir Valiliği Bayırdırlık ve İskan İl Müdürülüğü planların iptali için dava açtı. Mahkeme de imar planıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi yeni plan hazırlıklarına başladı.