Devlerin gözü ‘demiryolları’nda

İstanbul’da dev şirketlerin yarıştığı Karayolları ve İETT arazi ihalelerinden sonra, benzer bir yarış İzmir’de yaşanacak. Devlet Demiryolları’na ait 1. Kordon’da Alsancak Liman kapısının karşısındaki 5 bin metrekarelik arsanın, 12 Nisan tarihinde Eskidji İzmir Bölge Ortaklığı tarafından satışı gerçekleştirilecek. İzmir’de daha önce birçok yatırıma imza atan Fiba ve Fina Holding’in patronu Hüsnü Özyeğin ile birlikte Alsancak Liman İhalesine katılan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı’nın ortak olduğu Han Yapı Gayrimenkul firması arsa ile ilgileniyor. Satıcı ve Özyeğin’in, dosya alan şirketlerin incelemelerinin ardından 12 Nisan tarihinde İzmir’de yapılacak açık artırmaya katılmaları bekleniyor. Eskidji İzmir Bölge Ortaklığı ihaleye katılması beklenen firmalar ve fiyat konusunda bilgi vermekten kaçınırken, İzmir’in en merkezi yerinde bulunan arsa ile Özyeğin ve Satıcı ile birlikte birçok firmanın da ilgilendiği ifade ediliyor. Gayrimenkul sektörünün temsilcileri arsanın 10 milyon doların (15 milyon YTL) üzerinde bir rakamdan işlem görebileceğini belirtirken, Kordon’da tek otel izni olan arsanın, liman karşısında olması nedeniyle de çok ilgi görmesi bekleniyor.

YOĞUN TALEP VAR

Eskidji tarafından halktan teklif alma ve açık artırma yöntemi ile satılacak olan arsanın toplam alanı 4 bin 848 metrekare. Otel imarı bulunan arsa son dönemde kruvaziyer gemilerinin uğrak noktası haline gelen İzmir’de limanın karşısında değerini artırıyor. 7 katlı otel imar izni bulunan arsada çevresinde yapılan 15-22 katlı binalar olması nedeniyle burada da imar değişikliği yapılarak yüksekliği artırılabileceği ifade ediliyor. Açık artırmayı yapacak olan Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, ihaleye katılım bedelinin 50 bin YTL olduğunu belirterek, arsa içerisinde bulunan iki adet binanın korunması veya aslına uygun olarak restorasyonu şartı ile arsanın otel imarı bulunduğunu söyledi. Bu iki binanın proje aşamasında ana otel binasının tamamlayıcı unsuru olarak kullanılabileceğini anlatan Erten, “Bu binalar restoran, alışveriş alanı, disco gibi amaçlarla kullanılabilir. Ayrıca İzmir’de otel sıkıntısı çekiliyor. İzmir EXPO’yu da alırsa bu sıkıntı kendini daha çok hissettirecek” dedi.

Araziyi incelemek için çok sayıda dosya talep eden firma bulunduğunu belirten Erten, limanın özelleştirilmesi ile bölgenin değerinin daha da artacağına dikkat çekti. Erten, limana teklif verenlerin bu araziye de teklif verebileceğini kaydetti.

ÖZYEĞİN PROJEYİ İNCELİYOR

Fiba ve Fina Holding’in patronu Hüsnü Özyeğin’in projeyi incelediğini belirten şirketin Proje Geliştirme Müdürü Çağlar Kahyaoğlu da, ihale ilanlarının kendilerine ulaştığını ve dosyaları incelediklerini ifade etti. Türkiye genelinde her türlü alışveriş merkezi ve otel yapılabilecek arsa ile ilgilendiklerini açıklayan Çağlar, “Ancak henüz net bir karar vermedik. Şu anda güncel ihaleleri ve piyasayı yakından takip ediyoruz. Türkiye çapında ihalelerle ilgili araştırmalarımız sürüyor. Burası ile ilgili de dosya aldık ve inceliyoruz. Eğer uygun olursa açık artırmaya katılırız” dedi.

İZMİR’E HAREKET GELECEK

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Global Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’la, yaklaşık 1 yıl önce Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş ve Hutchison Holding Türkiye Finansman Direktörü Clemence Cheng arasında imzalanan İzmir Limanı’nın özelleştirilmesi konusunda birlikte hareket etmeyi öngören mütabakat anlaşmasına destek verdiklerini açıklamıştı. Demiryollarının arsa ihalesine de ortak olduğu Han Yapı Gayrimenkul firması ile girmeyi düşünen TİM Başkanı Oğuz Satıcı, İzmir Alsancak limanı özelleştirildikten sonra İzmir’in ve Ege’nin çehresinin değişeceğine inandığı için bu arsa ihalesini değerlendirmek istediklerini dile getirdi. Satıcı, “Limandaki monopol kırılınca İzmir görecek ki bambaşka bir dünya varmış. Ölçekler, boyutlar değişecek, İzmir’e hareket gelecek. Liman özelleşirse daha büyük yatırımlar İzmir’e akacak. İzmir ve Ege Bölgesi’nde parselin önemi yok. Her santimetre alan ile ilgileniyoruz. Han Yapı olarak bu kentle ilgili incelemelerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Füsun ÇAĞLAR / İZMİR – Akşam Ege 10.04.2007{nomultithumb}