Devler Çeşme’ye geliyor

Türkiye'nin incisinde sezon 2.5 aydan 12 aya yükselecek.

Son yıllarda Türkiye'nin gözde tatil merkezlerine ciddi rakip olan Çeşme, dünya devlerinin 6 yılda gerçekleştirecekleri yeni büyük projeleriyle, bambaşka bir çehreye bürünecek. Ve rakiplerinin..

çok önüne geçecek.

Tatil merkezi, bugüne kadar denizi ve kumuyla ününe ün katarken, şimdi milyar dolarlık golf alanları, termal tesisleri, butik tatil villaları, sörf okulları, kongre merkezleri ve 5 yıldızlı otelleriyle "eşsiz" bir şekilde anılacak

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

Çeşme'yi dünya ligine çıkarması planlanan yaklaşık 10 milyar dolarlık turizm alanları ihalesi için 4 dev firma teklif verdi. İlçeye 75 bin yatak, golf sahaları ve termal kür merkezleri kazandıracak 6 bölgeden 5'i için ihale başvuruları dün sona erdi. Termal sularının zenginliğiyle bilinen Şifne'de yer alan 5. bölgeye İhlas Holding, Zorlu Holding, Hong Konglu liman devi Hutchison Whampoa ile İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi'nin şirketinin başvuru yaptığı tahmin ediliyor. Turizm Bakanlığı yapılan teklifler konusunda bilgi vermezken, diğer 4 bölge için başvuru yapılmadığı öğrenildi.

İhlas Holding başvurdu
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, ihracatçıların ortak olduğu Han Yapı'nın ihaleye katılmadığını belirtti. Dubaili grubun da başvuru yapmadığı ihalede, İhlas Holding, Zorlu Holding, Berlusconi'nin şirketi ve Hong Konglu Hutchison Whampoa'nın teklif verdiği belirtildi.

En düşük teminatlı yer ilgi gördü
Başvurularla birlikte Çeşme'nin turizm kenti olması için resmen çalışmalar başlarken, en çok ilgi gören Çiftlikköy ve Altınkum Mevkii'ni kapsayan 5. Bölge 189 hektarlık alana sahip. Zengin termal zenginlikleri elinde bulunduran bu bölgeye termal kür ve tedavi merkezleri, sağlık güzellik merkezleri inşa edilebilecek. Bu bölge için 504 milyon 614 bin YTL'lik yatırım öngörülürken, 25 milyon 230 bin YTL bedelli teminat mektubu verildi. Bölgenin diğer alanlara göre daha küçük olması ve teminatının da en düşük olması nedeniyle ilgi gördüğü öğrenildi.

Bakan da memnun
Baştan beri bu projenin en büyük destekçisi olan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, resmi sürecin başlamasından memnun olduğunu açıkladı. Yurt dışında olduğu halde Yeni Asır aracılığıyla mesaj gönderen Koç, "Bu dev yatırım sadece Çeşme'yi ilgilendirmiyor.
Türkiye için de çok önemli. Projeyle Çeşme'yi ve Ege sadece 3 ay değil, 12 ay bir turizm cenneti haline gelecek. Bu yatırım ekonomiye yapacağı katkının yanı sıra yaratacağı istihdam ve Türkiye'nin bir turizm cazibe merkezi olmasında da çok önemli" dedi.

Kim ne dedi?
Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel
Çeşme'nin dünya markası olması için yapılan tahsis ihalesine beklenen ilgi olmadı. Yalnızca teminatı en düşük olan 5. Bölge için başvuru yapıldığını öğrendim. Gönül isterdi ki tüm bölgeler ilgi görsün. Çeşme'de zaman geçirilmeden kendi doğasına uygun turizm yatırımları başlasın. Diğer bölgelerdeki şartlar firmalara ağır gelmiş olacak ki diğer bölgelere ilgi yoktu. Turizm Bakanlığı'nın bunu dikkate alacağını düşünüyorum.

Çeşme Kaymakamı Nazmi Günlü
Çeşme'nin dünya markası olması için Turizm Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalara bütün Çeşmeliler olarak destek veriyoruz. Yapılan ihalede sadece 5. bölgeye başvuru yapıldı. Diğer bölgelerde yatırım yapılmaması Çeşme'nin turizm kenti olması hedefini biraz geciktirsede Çeşme'nin bu hedefine kısa zaman içinde ulaşacağına inanıyorum.

TETUSA Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Ertan
Tahsisler konusunda bilgi sahibi değilim ancak biz Çeşme'nin doğasına uygun bir şekilde gelişmesini istiyoruz. Bölgelerde bir an önce yatırıma başlanarak kısa sürede İzmir'e ve Türkiye'ye daha çok turist ve dövizin girmesinden yanayız. Biz bu ihaleye başvurmadık. Bölüneceği ifade edilen 6. Bölgenin ihalesine katılacağız. Diğer bölgelerde de teminatların yüksek olması sanırım ilginin azalmasına neden oldu. Bu konuda da bir çalışma yapılacağına inanıyorum.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Ender Yorgancılar
Biz Çeşme'yi dünyanın önemli bir turizm kenti haline getirmek için uğraşıyoruz. Bunun için de Turizm Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaları destekliyoruz. Başvuru sayısı yeterli değil. Ancak Turizm Bakanlığı'nın bu konuda yatırımcılara daha cazip bir tahsis programı sunacağını düşünüyorum. Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Çeşme'yi en iyi şekilde değerlendirerek ülkemize daha çok katkı sağlar hale getirilmesi için çalışmalara devam etmekten başka şansımız yok.

Hangi bölgede ne olacak?
1. Bölge (Mersin Limanı arkasındaki alan)
Alaçatı sınırlarında bulunan 2 bin 58 hektarlık birinci bölgeye golf, ekopark alanları, oteller, günübirlik tesisler, sörf okulları, konaklama tesisleri, ticari ve sosyal merkezler, butik tatil villaları ve kongre merkezi inşa edilecek. Bu alan için 5 milyar 494 milyon 695 bin YTL yatırım örgörülürken, 274 milyon YTL'lik teminat mektubu isteniyor.

2. Bölge (Mersin Limanı ile Çark Plajı arası)
Alaçatı sınırlarında bulunan ve rüzgarıyla ünlü bin 375 hektarlık ikinci bölgeye de golf, ekopark alanları, oteller, günübirlik tesisler, sörf okulları, konaklama tesisleri, ticari ve sosyal merkezler, butik tatil villaları ve kongre merkezi yapılacak. Alan için 3 milyar 671 milyon 140 bin YTL yatırım öngörülürken, 183 milyon 557 bin YTL teminat isteniyor.

3. Bölge (Çark Plajı – Ovacık köyü arası)
Bir bölümü Alaçatı bir bölümü Çeşme sınırlarında kalan bin 154 hektarlık 3. turizm koruma ve gelişim bölgesine de 1. ve 2. bölge gibi golf alanları, ekoparklar, oteller, günübirlik tesisler, sörf okulları, konaklama tesisleri, ticari ve sosyal merkezler, butik tatil villaları ve kongre merkezi inşa edilecek. Bu alan için 3 milyar 8 milyon 87 bin YTL yatırım öngörülürken, 154 milyon 54 bin YTL'lik teminat mektubu isteniyor.

4. Bölge (Karadağ Mevkii)
Alaçatı ile Çeşme arasında kalan ve termal suların yoğun olduğu Karadağ Mevkii'ni içine alan 297 hektar büyüklüğündeki 4. bölgeye termal kür ve tedavi merkezleri, sağlık ve güzellik merkezleri ile golf alanları yapılacak. Alan için 792 milyon 966 bin YTL'lik yatırım öngörüldü. İstenen teminat ise 39 milyon 648 bin YTL.

5. Bölge (Şifne Mevkii)
Termal sularıyla meşhur Şifne'de bulunan 189 hektarlık 5. bölge termal zenginlikleri elinde bulunduruyor. Bu bölgeye de termal kür ve tedavi merkezleri, sağlık güzellik merkezleri inşa edilebilecek. Bölge için 504 milyon 614 bin YTL'lik yatırım öngörülürken, 25 milyon 230 bin YTL bedelli teminat mektubu isteniyor.

6. Bölge (Şifne Mevkii)
Şifne'deki 5. bölgeye yakın bir noktada bulunan 650 hektar büyüklüğündeki bu alana da günübirlik termal ve tedavi merkezleri inşa edilecek. Yatırımcılar tesisleri bu bölgenin yüzde 30'una, 195 hektara kurabilecek. Bu bölge için 753 milyon YTL'lik yatırım örgörülürken 37 milyon YTL'lik teminat talep ediliyor.

6 BÖLGE İÇiN YAPILACAK TOPLAM YATIRIM MİKTARI:
14 MiLYAR 224 MİLYON 502 YTL

Süreç nasıl işleyecek?
Çeşme-Alaçatı ve Paşalimanı Turizm Kenti için yer almak isteyen yatırımcı başvurusunu yaptıktan sonra Turizm Bakanlığı tarafından incelenecek.
Firmanın şartları uygun ise firmaya ön tahsis yapılacak. Aynı bölge için birden fazla başvuru var ise "turizm kenti alanını 75 yıldan daha az sürede Hazine'ye devredeceğini taahhüt eden" firmaya şartları uygun ise ön tahsis yapılacak.
Yatırımcı, Turizm Bakanlığı kontrolünde 1/5000 binlik ve 1/1000'lik planlarını yaptıktan sonra projesini hazırlayacak.
Projesine Turizm Bakanlığı'ndan onay aldıktan sonra yatırımına başlayacak. Firmalar yüklü miktarda teminat yatırdıkları için projelerini kısa sürede hazırlayarak, yatırıma başlayacaklar.
Daha önce altyapıya en çok katkıda bulunanlar tahsislerden yararlanabilirken, bu defa yatırımcı altyapıyı kendi yapacak. Yatırımcının, kesin tahsis sonrası da taahhütlerini yerine getirip getirmediğini Bakanlık kontrol edecek.
Bakanlığın bu süreçte de her tür iptal yetkisi bulunuyor. Yatırımlar tamamlandığında 75 bin yatağa ulaşması hedeflenirken, 40 bin kişiye yeni istihdam olanağı sağlaması bekleniyor.

TETUSA 6. Bölgeyi bekliyor
İzmirli 60 işadamının ortaklığı ile kurduğu TETUSA 5 bölgenin tahsis ihalesine katılmadı. Ocak ayında tahsise çıkacağı ifade edilen 6. Bölge'nin ihalesine katılmak isteyen TETUSA, tahsis öncesi de 650 hektarlık alanın en az 3'e bölünmesini talep ediyor. Turizm Bakanlığı'nın da bu konuda çalışma yaptığı belirtilirken, TETUSA bu çalışmaların ardından şartnamesi hazırlanan tahsis ihalesine katılacak.

İhalede ilklere imza atıldı
Bu ihale, pek çok açıdan Türkiye'de ilk oluyor. Önceki ihalelerde parsel üzerinden yapılan ihaleler, bu ihale ile birlikte ilk kez bölgesel yapılıyor. İhale başvuru süresi bitiminden itibaren, değerlendirme süreci başlıyor. Değerlendirme sürecinde iki başlığı bulunuyor.
Mali yeterlilik ve sektör yeterliliği.
Başvuran firmaların mali açıdan, taahhüt edilen yatırımları yerine getirip getirmeyeceklerine dikkat ediliyor. Sektör yeterliliğinde de, başvuran firmaları veya ortaklarını, daha önce böyle bir yatırım yapıp yapmadıları noktasıda referans olarak aranıyor. Daha önce 49 yıl için yapılan tahsisler bu ihale ile de ilk kez 75 yıllığına çıktı.

Yeni Asır 16.12.2006