Dev rüzgar gülleri elektrik üretecek

Dev rüzgar gülleri elektrik üretecek
YILMAZ ÖLMEZ Didim DHA

Aydın Didim’e, Ege Bölgesi’nin en büyük rüzgar enerjisi santralı kuruluyor. 15 türbinli tesis, 44 milyon Euro’ya mal olacak. Eylülde hizmete girecek. Yılda 122 milyon kilovat enerji üretecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Ayen Enerji A.Ş.’ye geçen yıl lisans vermişti. Aydın’ın Didim İlçesi’ne bağlı Akyeniköy Beldesi yakınlarındaki Saplatan Dağı, Taşlıtepe, Armutçuk Tepe, Müvezzingediği Tepe, Kocasivri Tepe ve Çatal Tepe mevkiilerini kapsayan bölgeye 15 türbinle 31.5 MW gücünde santral kurulması amaçlandı. Çalışmalar hız kazandı.

44 milyon Euro yatırım yapıp tesisi 49 yıllığına işletecek olan Ayen Enerji A.Ş., bölgede aylardır sürdürdüğü rüzgar ölçümlerini tamamlandı. Lisans alınan mevkiilerden rüzgarı en güçlü rüzgar alan 15 noktaya türbinlerin yerleştirilmesi için harekete geçildi. Güllük Limanı’ndan alınıp TIR’larla taşınan her biri 78 metre uzunluğundaki türbin kuleleri bölgeye getirildi.

Dev vinçlerle dikilecek kulelerin, Danimarka’dan satın alındığı bildirildi. “Hayallerim gerçek oluyor” diyen Akyeniköy Belediye Başkanı, AKP’li Yılmaz Öz, tesisin Aydın’ın ilk, Ege’nin ise en büyük rüzgar enerjisi santralı olacağını söyledi. Öz, Didim’in yıllık enerji tüketiminin 120 milyon kilovat olduğunu, kurulacak santralın ise tek başına yıllık 122 milyon kilovat enerji üreteceğini belirtti.
Yedi aydır yapılan rüzgar ölçümlerinin ardından en ideal yerleri tespit ettikleini ve türbin kurulması çalışmalarına başladıklarını anlatan Ayen Enerji A.Ş. teknisyenlerinden Bilgi Terlemezoğlu, santralın eylül ayında tamamlanıp hizmete gireceğini ifade etti.

‘Bu potansiyel değerlendirilmeli’
Terlemezoğlu, “Yenilenebilir ve çevre dostu olması açısından rüzgar santralları son derece önemli. Sanayinin sürekli gelişmesi, doğal kaynakların sınırlı olması ve nüfus artıı dikkate alındığında, rüzgar potansiyelinin mutlaka enerjiye dönüştürülmesi gerektiği kaçınılmazdır. Dünya ülkeleri, rüzgar ortalamaları Türkiye’nin çok altında olmasına karşın santral kuruyor. Türkiye’nin bu potansiyelini bir an önce enerjiye dönüştürmesi ve daha fazla yatırım yapması gerek” diye konuştu.

Milliyet Ege / 29.04.2008