DERE ALTI KARAYOLU GEÇİTİ

Karşıyaka’da Anadolu Caddesi’ne yapılacak 3 altgeçit için mart sonunda ihale yapılacak. Büyük Çiğli’deki dere altından geçecek

UTKU BOLULU İzmir DHA – 02.03.2007{nomultithumb}

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka-Çiğli güzergahındaki Anadolu Caddesi’nde kesintisiz trafik akışı sağlamak için 4 karayolu altgeçiti yapmayı planladı. ‘Harmandalı’, ‘Büyük Çiğli’, ‘Evka-5’ ve ‘Şemikler’ kavşakları atgeçit projeleri, kasım ayında ihale aşamasına geldi. Ancak Büyük Çiğli altgeçitinin dere yatağından, Şemikler altgeçitinin ise büyük kanal hattından geçmesi nedeniyle sıkıntı ortaya çıktı.
Dere yatağının altgeçit için tehlike yaratması nedeniyle, geçitlerin yerüstünden yapılması gündeme geldi. Karayolları Bölge Müdürlüğü hem yeraltı hem yerüstü projelerine onay verdi. Ancak Başkan Aziz Kocaoğlu, geçitlerin üstten geçmesinden de vazgeçti. Kent estetiği, viyadük ayaklarının yaratabileceği sıkıntılar ve kamulaştırma sorunları nedeniyle yeniden altgeçit projelerine dönüldü.

Şemikler ise belirsiz
Büyük Çiğli Deresi’yle çakışan altgeçitin daha derine yapılması için proje geliştirildi. Böylece, aşırı yağışlarda taşma riski de ortadan kaldırıldı. Ancak maliyet arttı. Şemikler altgeçitinde ise belirsizliğin sürdüğü belirtildi. Projesi hazır olan Harmandalı, EVKA-5 ve Büyük Çiğli altgeçitlerinin inşaat ihalesine mart sonunda çıkılacağı kaydedildi.

Gaziemir’e de yapılacak
Öte yandan Gaziemir ve Sarnıç altgeçit projeleri için de aynı tarihte ihale yapılacağı bildirildi. ESBAŞ altgeçitiyle ilgili ise plan değişikliği yapılmasının ardından harekete geçileceği dile getirildi. İnşaatların yer tesliminden itibaren 5 ay sonra tamamlanması planlandı.