Derbentliler evlerini savunmakta kararlı

Sarıyer Derbentliler yaptıkları toplantıda evlerinin yıkılmasına izin
vermeyeceklerini söylediler

Derbentliler yaptıkları halk toplantısı ile evlerine sahip çıkacaklarını söyledi. Derbent Güzelleştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Aşşa Camii toplantı salonunda yapılan “Derbent Halkı Evlerine Savunuyor” başlıklı halk toplantısına Sarıyer Belediye Meclis üyeleri, mahalle muhtarı ve yüzlerce mahalleli katıldı.
TMMOB Mimarlar Odası Büyükken Şubesi’nden Mücella Yapıcı, milyonlarca insanın evlerinden edilmesinin nedeni olan kentsel dönüşüm projesi ile başta dışardan gelen olmak üzere kara paranın aklanmak istendiğini dile getirdi. İş alanlarının da şehir dışına çıkarılmaya başlandığını ifade eden Yapıcı, kentsel dönüşüm ile emekçilerin İstanbul’dan atılmak istendiğini söyledi. Seçim döneminin yaklaştığını ve bu dönemlerde kaçak katlarda kurdukları parti büroları ile propaganda yapanların kaçak inşaatlara izin vererek ve tapu dağıtarak halkın oylarını almaya çalışacağını belirten Yapıcı, çıkarılan acele kamulaştırma yasası ile artık tapuların dahi delindiğini vurguladı. Kentsel dönüşüme karşı verilen mücadelenin artık evleri savunmaktan daha ileri bir boyuta ulaştığını anlatan Yapıcı, İstanbulluların yaşam alanlarını ve geleceklerini savunmak için yıkımlara karşı ortak ve örgütlü bir mücadelenin olanaklarını yaratması gerektiğini dile getirdi.
Halkı atmak istiyorlar
AKP’li belediye meclis üyelerinin çağrılmasına karşın katılmadığı toplantıda konuşan belediye meclis üyeleri, kentsel dönüşümün amacının yoksul halkı İstanbul’un güzel yerlerinden atmak olduğunu ifade ettiler.
Seçimlerde AKP’den belediye meclis üyesi olduğunu ve belediyenin çalışmaları hakkında AKP’nin çıkarları dışında halkı bilgilendirdiği için ihraç edildiğini ifade eden Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Karakaya, AKP’nin yoksul halkı Derbent’ten atmak istediğini ifade etti. Seçim döneminin yaklaşması nedeniyle belediyenin tapu dağıtıp halkı kandırmak istediğini dile getiren Karakaya, halkın bu yalanlara inanmamasının ve evlerinin yıkılmamasının tek garantisinin örgütlü hareket etmelerinden geçtiğini söyledi.
CHP’li Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Adnan Ayber, kentsel dönüşüm projesi ile yapılmak istenenin halkın evlerinin yıkılarak ödeyemeyeceği borçlar karşısında sitelere yerleştirmek olduğunu iddia etti. Son yapılan belediye meclis toplantısında AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla Kilyos sahilinin 100 dönümlük bölümünün satılmasının kararlaştırıldığını söyleyen Ayber, “Halkın İstanbul’da denize girebileceği sınırlı sayıda yeri de zenginlere peşkeş çekiyorlar” dedi.
Sözlerine seçimlerde AKP için toplantının yapıldığı salonda oy isteği için özür dileyerek başlayan AKP’den istifa eden Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Hasan Dündar, belediyenin yoksul halkı Derbent’ten atmak isteğini ve buna karşı gelen belediye meclis üyelerine hakaret ve tehditler savurduğunu söyledi. Kendisinin de tehdit edildiğini ve suç duyurusunda bulunduğu ifade eden Dündar, “Belediye başkanı kendi köyünde 11 bin metrekarelik park yapıyor ama Derbent’teki 7 bin 500 metrekarelik park alanını şirketlere peşkeş çekiyor” dedi. (İstanbul/EVRENSEL) 10.04.2007