“Depremi unutmayalım”

Prof. Alku, yeni yönetmeliğin eskisinden çok da farklı olmadığını söyledi
Yapı denetiminin önemini anlatan Prof. Alku, hasarlı bazı binaların güçlendirme yerine yıkılması gerektiğini söyledi
<FIRAT SOYLU>
Mart ayında yürürlüğe girecek olan “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmeliğin”in eskisinden çok da farklı olmadığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Ömer Zafer Alku, “Asıl düzenlenmeler Yapı Denetiminde yapılmalı, İzmir olarak Radius Projesi’nden çıkan sonuçları unutmamalıyız” dedi.
Denetim 100 YTL
Geçen yıl hazırlanan yönetmelikte, deprem bölgelerinde var olan ya da yeni yapılacak binaların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesinin koşuları ve kurallarını belirtiliyor. Uzmanlar ise yeni yönetmeliğin yürürlükte olan, “Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”ten çok da farklı olmadığı görüşünde.
Prof. Alku, “Olası bir İzmir depreminin sonucunu Radius Projesi’yle gördük. Bu tahminin sonuçları unutulmamalı. Nasıl ki sağlığımız için en iyi doktoru seçiyoruz, binamızı yaparken de maliyeti bakmadan aynı özeni göstermeliyiz” İzmir’de deprem riskinin her zaman olduğunu belirten Alku, vatandaşın yapı kontrollerini tecrübeli ve doğru kişilere yaptırılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Alku ayrıca, Oda olarak bir ara yapı denetimlerini ücretsiz yaptıklarını artan başvurulara yetişemeyince 100 YTL bir ücret almaya karar verdiklerini, bu seferde hiç kimsenin kendilerine başvuruda bulunmadığını belirtti.
Prof. Alku, bazı binalarda güçlendirme yapmak yerine yıkmanın daha karlı olduğu da sözlerine ekledi.
RADIUS PROJESİ NEDİR?
Radius Projesi’nde İzmir’de olası bir depreminin senaryosu hazırlandı. Senaryoya göre; Balçova, Bornova, Buca, Çiğli, Karşıyaka, Konak’ta, gecekondu, yönetmelik dışı yığma-betonarme, okul ve hastane yapıları, alışveriş merkezleri ve sanayi yapılarını kapsayan toplam 180 bin bina değerlendirmeye alındı. Depremin büyüklüğü 6,5 olarak belirtildi. Oluş saati 17.00, derinliği 10 kilometre süresi 24 saniye olan depremin sonucunda, 180 bin binadan 45 bini ağır hasarlı hale geleceği, yaralı sayısının 74 bin, ölü sayısının ise 7 bin olacağı hesaplandı.
Yenigün -26.02.2007