Denizli’de liseler kampuslarda toplanıyor

Denizli'de liseler kampuslarda toplanıyor

Denizli Valiliği, yarıyıl tatilinin ardından eğitim öğretim sistemini daha kaliteli hale getirebilmek için biz dizi reforma hazırlanıyor. Valilik tarafından hazırlanan proje çerçevesinde anaokulundan liseye kadar yeniden yapılanmaya gidiliyor.

Uygulanacak yeni eğitim öğretim konseptine göre il ve ilçelerdeki liseler, üniversite gibi kampüslerde toplanarak öğrencilerin daha modern ve konforlu bir ortamda öğrenim yapması sağlanacak. Lise kampüsleri, Hazine'den alınacak arazilere inşa edilecek. Buralarda öncelik meslek liselerine verileceği gibi bundan sonra da düz lise yerine çeşitli alanlarda ihtisas meslek liseleri yapılacak. Bazı düz liseler de ihtisas liselerine dönüştürülecek.

Eğitim öğretimle ilgili gelecek stratejilerini anlatan Denizli Valisi Hasan Canpolat, henüz taslak halindeki projeyi, kademeli olarak 5-10 yıl içinde tamamlayacaklarını söyledi. Canpolat, en az 3-4 bin öğrencinin öğrenim göreceği lise kampüslerinin spor salonlarından kütüphaneye, internet kafeden parklara kadar bütün altyapının tamamlanarak hizmete gireceğini belirtiyor. Bu sistemle eğitimde bir konsept değişikliğini öngördüklerini vurgulayan Vali Canpolat, şimdiye kadar okulların birer derslik olarak görüldüğünü, yeni sistemde ise eğitim öğretimin yanında yaşam alanı olarak da değerlendirileceğini belirtti.

Canpolat, "Lise çağına gelmiş gençlerimizin, her türlü alt yapıyı haiz eğitim alanlarında okuması gerekiyor. Okulu sadece derslikten ibaret görmemek lazım. Öğrencilerin her türlü kabiliyetini değerlendirilebileceği, sosyal ve spor alanları bulunan, yurtları olan, özellikle meslek liseleri için kampüsler düşünüyoruz" diyor. Düz liselerden mezun öğrencilerin üniversite kapılarında yığılmalara sebep olduğunu vurgulayan Canpolat, "Meslek liselerinin ağırlığını yüzde 75'e çıkarmayı hedefliyoruz. Diğerlerini de Anadolu liselerine dönüştüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Mevcut liselerden hangilerinin meslek lisesine dönüştürülebileceğini araştırdıklarını belirten Vali Canpolat, özellikle moda tasarım, gıda, halıcık, tarım ve ticaret alanlarında ihtisas liseleri kurulacağını açıkladı. İlçelerin ticaretteki ağırlığına göre hangi meslek öndeyse onunla ilgili lise açılacağını anlatan Canpolat, lise kampüsleri için yeni bütçeye ihtiyaç olmayacağını, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul yaptırılması için gönderdiği ödeneklerin ve hayırseverlerin yönlendirilmesiyle amaçlarına ulaşacaklarına inanıyor.

Canpolat, "Sivas'ta bir lise kampüsü yaptık ancak Denizli de yapacağımız meslek liseleri kampüsü Türkiye'de ilk olacak. Bu konuda üniversitemizden de destek alacağız. Önceden mahalle aralarına birkaç derslikli küçük liseler yapılmış ama spor salonu düşünülmemiş. Parkları, kafeteryaları yok. Biz istiyoruz ki öğrencilerin akşama kadar zamanını geçirebileceği yaşam merkezleri olsun." ifadelerini kullandı.
Canpolat'ın verdiği bilgiye göre lise kampüsleri için Honaz ve Sarayköy ilçelerinde yerler belirlendi. Denizli içinde de ilk etapta üç dört alanda kampüs kurulacak. Yan yana olan okullar da çevre düzenlemesi yapılarak birleştirilecek. Bunlar içinde ilköğretim olursa, başka yere taşınarak takas edilecek. Böylece ilköğretimle lise çağındaki öğrencilerin aynı mekânlarda öğrenim görmesi engellenerek, yaştan kaynaklanan bazı problemler çözülmüş olacak.
Bu arada Denizli Valiliği, okul öncesi eğitimi de yüzde 100'e çıkarabilmek için iki koldan çalışıyor. Vali Hasan Canpolat, bunun için kırsal kesimlerdeki âtıl okul binalarının tespit edildiğini, bunların anaokulu veya anasınıfına dönüştürüleceğini belirtiyor. Bundan sonra hayırseverler, köylere anaokulu yaptırmaları için teşvik edilecek. Ayrıca her boş araziye okul yaptırmak yerine, lise kampüsleri yapılması tavsiye edilecek.
Denizli Valiliği'nin özellikle meslek liseleri için kuracağı lise kampüsleri, ilin ekonomisine yön veren Denizli Ticaret Odası (DTO) tarafından da destekleniyor. DTO Başkanı Necdet Özer, "İlimiz, sanayi ve ticaret alanında Türkiye'nin en önemli şehirlerinden birisi. Birçok işletmemiz, ara elaman sıkıntısı çekiyor. Özellikle ihtisas liselerinin kurulmasını çok olumlu buluyorum. Buralardan mezun olan öğrenciler, kalifiye eleman sıkıntısı çeken sektörlere çok faydalı olacaktır." dedi.

Haber Ekspres / 12.02.2008