Deniz kıyısındaki sete yıkım kararı

İdare Mahkemesi, Mavişehir’de su baskınlarını önlemesi için deniz kıyısına yapılan 1.40 metre kotundaki seddeyi hukuka aykırı buldu, iptal etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise karara itiraz edecek 

UTKU BOLULU İzmir DHA

Mavişehirliler, yoğun yağışlar ve denizin yükselmesiyle yaşanan su baskınlarından 2009 yılına kadar büyük sıkıntı çekti. Büyükşehir Belediyesi yağmursuyu kanalı ve terfi istayonu inşaatı projesini gerçekleştirdi. İlk aşamada öncelikle kabaran deniz suyunun konut alanlarına girmesini engellemek amacıyla denizin önünde 1 kilometre uzunluğunda sedde oluşturuldu. Ardından bin 221 metre yağmur suyu kanalı ızgaraları döşendi. Pompalarla çıkan deniz suyunun deşarjı sağlandı. Alınan önlemler sonucu, su baskınları ortadan kalktı.

Villa sahibinin manzarası bozuldu!
Ancak, seddenin iptali için, Mavişehir’de bir villada oturan Oktay Yar dava açtı. Seddenin dalgakıran niteliğinde olduğunu, deniz ile olan görsel tüm bağlantının engellendiğini öne süren Yar, bölge sakinlerinin kıyıdan ve denizden yararlanma hakkının elinden alındığını, villasının da değerini düşürdüğünü, seddin yıkılmasını istedi.
Uzmanlardan oluşan bilirkişi, seddenin hava koşullarına bağlı olarak, deniz kabarması sonucu olaşacak tahribatı önlemeye yönelik olduğunu, bu nedenle de planlama ilkelerine ve kamu yararına uygun olduğunu bildirdi. Ancak, İzmir 2’nci İdare Mahkemesi, Kıyı Kanunu’na göre dalgakıran niteliğindeki imalatların uygulama imar planı kararı ile yapılabileceğine, böyle bir planlama yapılmadan tesis edilen işlemin mevzuata ve hukuka aykırı olduğuna karar verdi.
Büyükşehir Belediyesi, karara itiraz edecek.

Kaynak: Milliyet Ege – 07.10.2010 {nomultithumb}