Deneme başladı dere kurudu

ERDOĞAN’IN BABA OCAĞI GÜNEYSU’DA HES FAALİYETTE

Deneme başladı dere kurudu

ALİ ÖZTÜRK

ANKARA – Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın önceki gün ziyaret ettiği baba ocağıRizenin Güneysu ilçesinde, Gürgen Deresi üzerinde yapımı tamamlanan Kale Hidroelektrik Santralı deneme üretimine geçti. Deneme üretimiyle birlikte su regülatörlere tünellerle taşındığı için Başköy ile Güneysu arasındaki 4 kilometre boyunca Gürgen Deresi tamamen kurudu. Gürgen Vadisi’nde su sesinin yerini, bir başka santral inşaatı için açılan yol yapımında çalışan iş makinelerinin sesi aldı.

Derenin susuz kalması yöre sakinlerinin de tepkisine neden oldu. Cumhuriyete konuşan Gürgen köylülerinden Maksut Bıyık,Şimdiden deremize hasret kaldıkderken Orhan Kalender,Dereyi kuruttular. Birkaç gün önce santralda bir arıza oldu, dereye su bıraktılar. Herkes koşup derenin kenarına indi. Köyümüz insanları bu konuda maalesef yeterince duyarlı değildi. Ama kuruyunca gerçeği anladılardedi.

‘Tehlikenin başlangıcı’

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan, “Santrallar devreye girdikçe dereler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Bu da çevreye ve doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar verecek. İnsanlar göçe zorlanarak bölge insansızlaştırılacakdedi.

Kaynak: Cumhuriyet – 14.06.2010