Demiryolları arazisine 11.5 milyon YTL verildi

Alsancak Limanı'nın karşısındaki 5 bin metrekarelik alan için yapılan ihale 2 ay içinde tekrar yenilenebilir

NİHAT DELİBAŞI (Yeni Asır) 16.04.2007{nomultithumb}


20 milyon YTL'ye satılması beklenen otel imarlı arazi ile ilgili tekliflerin 11.5 YTL de kalması üzerine TCDD'nin ihaleyi 2 ay içinde yenileyebileceği belirtildi.

Alsancak Limanı karşısında Devlet Demiryolları'na 5 bin metrekarelik otel imarlı arsa ihalesinde İzmirli 400 işadamının ortaklığında kurulan İşbirliği Holding'in de bulunduğu üç alıcı yarıştı.
En yüksek teklifi 11.5 milyon YTL ile İstanbul'dan isminin açıklanmasını istemeyen bir grup tarafından verildi. 15 milyon YTL değer biçilen ve ihale sonucunda 20 milyon YTL'ye satılması beklenen arazi ile ilgili tekliflerin 11.5 YTL de kalması üzerine TCDD'nin söz konusu arazi ile ilgili ihaleyi 2 ay içinde yenileyebileceği belirtildi.

Eş zamanlı satış
150 yıldır elinde tuttuğu gayrimenkulları hızlı tren projelerini finanse etmek amacıyla satışa çıkaran Devlet Demiryolları'na ait 306 gayrimenkul Ankara Sürmeli Otel, İzmir Eskidji Bölge Ortaklığı ve Adana Mavi Sürmeli Otel ile görüntülü bağlantı yapılarak eş zamanlı bir ihale ile satışa çıkarıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı müzayedeye 192 gayrimenkule teklif alındı. Toplam teklif bedeli 189 milyon 221 bin 600 YTL olurken en yüksek teklif Hatay Dörtyol'da bulunan 3 milyon 400 bin metrekarelik taşınmaza verildi.
Bu arazi için 20 milyon YTL'den başlayan açık artırma 125 milyon 250 bin YTL ile kapandı. Satışa çıkarılan taşınmazlar arasında bulunan Alsancak Limanı karşısında otel imarlı 5 bin metreralik arsa içinse en yüksek teklif 11.5 milyon YTL oldu. 10 milyon YTL'den başlayan ihaleye Yönetim Kurulu Başkanlığını İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ın yaptığı İşbirliği Holding de katılırken, Adana ve İstanbul'dan alıcılarla başlayan yarışta en yüksek teklifi ismi açıklanmayan İstanbullu bir grup verdi.
Devlet Demiryolları yaklaşık 45 gün süre içinde en yüksek teklif veren kişiye gayrimenkulun satışına onay verip vermediğini açıklayacak. İhaleleri gerçekleştiren Eskidji yetkilileri ise yaptıkları açıklamada 15 milyon YTL değer biçilen ve ihale sonucunda 20 milyon YTL'ye satılması beklenen arazi ile ilgili tekliflerin 11.5 YTL de kalması üzerine TCDD'nin söz konusunu arazi ile ilgili ihaleyi 2 ay içinde tekrarlayabileceğini belirttiler.