De Jongh Köşkü için kurtuluş ışığı yandı

{nomultithumb}

20 trilyonluk lise binası, sağlık personelinin eğitimi için sosyal tesis haline getirilecek. Bahçesindeki tarihi yapı da yenilenecek

 

İLKER ÇOBAN (Yeni Asır) 09.04.2007

İzmir Buca'da 9 yıldır kaderine terk edilen 50 dönüm üzerine kurulu ve herkesin peşinden koştuğu eski Sağlık Meslek Lisesi binası ile bahçesinde yer alan 100 yıllık tarihi De Jongh Köşkü kurtuluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bir türlü değerlendiremeyip geçtiğimiz yıllarda 20 milyon 100 bin YTL'ye satışa çıkardığı Sağlık Meslek Lisesi binaları ve De Jongh Köşkü'nü, 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun, "Bize sormadan satamazsınız" uyarısı üzerine satmaktan vazgeçti. Geçtiğimiz günlerde toplanan Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu ise, çürüyen binaları sosyal tesis yapma kararı aldı.
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy ve özel sektörün de talip olduğu binalar, Ege Bölgesi'ndeki sağlık kurumlarında görevli personele hizmet içi eğitimlerin verileceği sosyal tesis haline dönüştürülecek. SSK İzmir İnşaat Emlak Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvurarak lise binası ve De Jongh Köşkü'nün yenileme projesini hazırlatmak üzere ihale yetkisi istedi. Proje hazırlandıktan sonra yenileme inşaatının ihalesi de yapılarak çürümeye terk edilen binalar, sosyal tesise dönüştürülecek. Lise binası ve tarihi köşkün güçlendirilerek sosyal tesise dönüştürülmesi için en az 3 milyon YTL'ye ihtiyaç duyuluyor.

Derslikler, arşiv oldu
Buca'nın merkezinde 1900 yılında inşa edilen De Jongh Köşkü ile 1951 ve 1961 yıllarında yapılan iki ek bina, uzun yıllar Verem Savaş Derneği tarafından kullanıldı. 50 dönümlük bahçeye sahip olan tarihi köşk ve ek binaları, 1976 yılında SSK Genel Müdürlüğü satın aldı. Ek binaları dersliğe, tarihi köşkü ise idari bölüme dönüştüren SSK Genel Müdürlüğü, aynı yıl binayı Sağlık Meslek Lisesi olarak faaliyete soktu. 1976'dan 1998'e kadar 1050 hemşire ve sağlık personeli yetiştiren bina, 25 mezun verdiği 1998'de kapatılarak boşaltıldı. Lisenin derslik binaları 1998'den bu yana SSK'nın İzmir'deki kurumları tarafından arşiv olarak kullanılıyor.

Restore edilecek
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın kararı üzerine harekete geçen SSK İzmir İnşaat Emlak Müdürlüğü, tarihi köşk ve derslik binalarıyla ilgili restorasyon ve güçlendirme projeleri hazırlatmak üzere ihale yapma izni istedi. Müdürlüğün geçtiğimiz günlerde hazırladığı avam projesine göre 106 yaşındaki tarihi De Jongh Köşkü, idari bina olarak kullanılırken biri 1951, diğeri ise 1961'de yapılan 2 derslik binası yenilenecek. Binalardan birinin derslikleri bölünerek yatılı misafirhaneye dönüştürülecek. Diğer bina ise, derslikleri yenilenerek aynı amaca hizmet vermeyi sürdürecek. Ayrıca çamaşırhane ve mutfak binaları da günün teknolojisine göre hizmet verir hale getirilecek. Binaların yenilenmesi için gereken yaklaşık 3 milyon YTL'lik ödenek, projenin hazırlanmasından sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan talep edilecek.

 

Kimseye vermediler
Bakanlığın bir türlü değerlendiremediği eski sağlık meslek lisesi binası ve De Jongh Köşkü'nü son 2 yılda Buca Belediyesi ile işadamları Yalçın Sevimli ve Ahmet Sine kiralamak istedi. Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, ilçenin kaymakamlık, tapu, emniyet, nüfus, milli eğitim ve özel idare müdürlükleri gibi dağınık durumdaki kamu binalarını, lise binaları ve tarihi köşkte toplama önerisinde bulundu. İşadamları Yalçın Sevimli ve Ahmet Sine ise, 50 dönümlük bahçeye sahip lise binasını, özel okul yapmak için Çalışma Bakanlığı'ndan talep etti. Fakat her iki girişim de sonuçsuz kaldı. Lise binası ve tarihi köşkü ayrıca, Deniz Feneri Derneği'nin de istediği öğrenildi. Ancak tüm bu başvurulara rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, lise binası ve köşkü kimseye tahsis etmedi.

Şeboy'dan yeni projeye tepki
"Keyif çatma yeri olacak"
Lise binası ve De Jongh Köşkü'nü restore etmek istediğini belirten Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, geliştirilen bu yeni projeye tepki gösterdi. "Kaderine terk edilen ve perişan olan binaları kurtarmak istiyoruz. Burayı 500 bin nüfuslu Buca'nın kamu kurumları kompleksi yapacaktık" diyen
Şeboy, "Binaların önündeki dev bahçeyi de halkın kullanımına açacaktık. Ancak, çabalara rağmen binanın tahsisini alamadık. Şimdi güzelim binaları eğitim ve sosyal tesis adı altında keyif çatma yeri yapacaklar" diye konuştu.