Davalar ücrete takıldı

EMRE DÖKER

Aliağa’da termik santrallere karşı açılan davalar birleştirilmeyince, toplam bilirkişi maliyeti 400 bin lirayı aştı

Aliağa Kent Konseyi Başkanı Yakup Öztürk, sayıları 130'u bulan davaların toplumsal tepkiyi göstermek için her bölgede ayrı açıldığını belirterek, 'Ancak anayasal hakkı kullanmayı istemenin bedeli ağır' diye konuştu.

 

Aliağa Çakmaklı Köyü’nde ithal kömüre dayalı olarak kurulması planlanan termik santrale ilişkin verilen Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nun (ÇED) olumlu çıkmasının ardından, çevreciler ve yurttaşlar tarafından ayrı ayrı açılan davalar, “bilirkişi ücreti”ne takıldı. Mahkemelerin davaların birleştirilmesi istemlerini reddettiği için toplam bilirkişi maliyetinin 400 bin lirayı aştığı belirtildi.

 

DÜŞME TEHLİKESİ…

Edinilen bilgiye göre, Aliağa, Foça ve Menemen’deki sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve yurttaşlar, ÇED’in yürütmesinin durdurulması ve planlamanın iptali istemiyle toplam 130 dava açtı. Santrala karşı hukuk mücadelesi için İzmir İdare Mahkemesi, her davacıdan 3 bin 500 lira bilirkişi ücreti istedi. Bunun üzerine bir çok başvuru düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Aliağa Kent Konseyi Başkanı Yakup Öztürk, davaların birleştirilmesi yönünde talebin mahkeme tarafından kabul edilmediğini belirterek, “CHP Milletvekili Kemal Anadol tarafından açılan davada, bilirkişi ücreti olarak 3 bin 500 lira belirlendi. O para ödendi. Ancak diğer davaların düşme riski var. Sağlıklı, temiz bir çevrede yaşamak, Anayasal hakkını kullanmak istemek bile bu ülkede para ödemeyi gerektiriyor” dedi.

 

TOPLUMSAL TEPKİ

Davaların “toplumsal tepkiyi” göstermek amacıyla her bölgede ayrı açıldığını bildiren Öztürk, “Termik santralin bölgesinde olmasını istemeyen emekli öğretmen de dava açmış, normal maaşlı çalışan da. Bu şekilde belirlenen bilirkişi ücretlerini nasıl karşılayacaklar ? Ben bu şekilde yüksek belirlenen bilirkişi rakamlarına anlam veremedim. Bu rakamları toplamamız zor olacak. Biz fabrika kurmuyoruz. Anayasal haklarımızı korumak için çaba sarf ediyoruz. Mahkeme bilirkişi ücretlerini 10 bin lira olarak belirleseydi ne yapacaktık. Bu insanların tek dertleri temiz bir çevrede yaşamak. Bölgemizin katledilmesini istemiyoruz. Bu ücretler davaların düşmesine neden olması için belirlenmiş olabilir” diye konuştu.

Bölgelerinde termik santral istemeyen yurttaşlar, ardı ardına davalar açıyor.

 

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 25.02.2011