Danıştay, İzmir Limanı özelleştirmesini durdurdu

Danıştay, İzmir Limanı özelleştirmesini durdurdu

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, TCDD Genel Müdürlüğü'ne ait İzmir Limanı'nın özelleştirilmesi amacıyla yapılan ihale ile ihaleyi sonuçlandıran Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini durdurdu. Liman-İş Sendikası ve Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı'nın, TCDD Genel Müdürlüğü'ne ait İzmir Limanı'nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla 3 Mayıs 2007'de yapılan ihale ile söz konusu ihalenin onaylanmasına ilişkin 3 Temmuz 2007 tarihli ÖYK kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da iki ayrı dava açmıştı. Danıştay 13. Dairesi, iki ayrı davada da söz konusu ihale ve ÖYK karının yürütmesinin durdurulması istemlerini reddetmişti. Davacı Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi Vakfı, Dairenin bu kararına itirazı üzerine dosyaları görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazları kabul etti ve dava konusu işlemlerin yürütmesini durdurdu.

İhaleyle 49 yıllığına iptal edilen Galataport İhalesi'nden bilinen İsrailli işadamı Sami Ofer'le bağlantısı bulunan Global Holding-Hutchison-EİB Ortak Girişim Ortaklığı'na devredilerek özelleştirilen İzmir Limanı için Liman-İş dava açmıştı. Liman-İş Genel Başkanı Raif Kılıç, yaptığı açıklamada, özelleştirmeyle ilgili olarak, 2005 yılı Kasım ayında başlayan teklif verme süresinin neden uzatıldığının, Rekabet Kurumu kararında aksi açık olmasına rağmen Mersin Limanı ihalesini kazanan PSA-AKFEN Grubu’nun ihaleye neden girdiğinin kamuoyuna açıklanması gerektiğini dile getirmişti.

‘LİMAN PEŞKEŞ ÇEKİLDİ’
Türkiye’nin en büyük iş kapasitesine sahip olan ve 2006 yılı net karı 70 milyon dolar olan İzmir Limanı’nın 1 milyar 275 milyon dolarla çok yüksek bir rakama özelleştirildiğini söylemenin “süreci çarpıtmak olduğunu” vurgulayan Kılıç, şunları kaydetmişti:“Düz hesapla kapasitenin aynı kaldığı varsayımıyla limanın 49 yıl sonunda elde edeceği kâr 3 milyar 430 milyon dolardır. Kaldı ki, kamuoyundan gizlenen ihale şartları belgesinde limanın şu anda kullanılmayan sahalarının farklı amaçlarla da kullanılmasına olanak sağlayan düzenlemeler mevcuttur. Limanın TCDD tarafından yaptırılan değer tespit rakamı 8 milyar dolardır. Bu nedenle TCDD İzmir Limanı açık bir şekilde peşkeş çekilmiştir.”

Birgün / 29.02.2008