Danışman planı son virajda

BOZYAKA’da, İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı’nda, imar planında konut alanı olarak yeralan Kartal Parkı’nın yanındaki 13 bin 518 metrekarelik arazi 2006’da el değiştirdi.

Utku BOLULU iZMİR (DHA)

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2004-2009 arasında üyelik ve 4 yıl imar komisyonu başkanlığı yapan, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun danışmanı Bilgin Erünal ve iki arkadaşı araziyi aldı. 2008’de Büyükşehir Belediye Meclisi, Planlama Müdürlüğü’nün olumsuz raporuna karşın, arazinin, “Metropoliten Aktivite Merkezi” olmasını kabul etti. Böylece, araziye alışveriş merkezi yapılmasının önü açıldı.
İtiraz olmazsa yürülüğe girecek
Plan 2009 seçimlerinden sonra Karabağlar Belediye Meclisi’ne geldi. Meclis Temmuz 2009’da değişikliği reddetti. Arazinin yüzde 10’una sahip Erünal ve ortakları bu kararın iptali için dava açtı. Ancak dava tamamlanmadan, iptal kararındaki gerekçeleri ortadan kaldıran yeni bir plan önerisiyle başvuru yaptılar. Yeni plan Karabağlar Belediye Meclisi’nde nisan, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temmuz ayında onaylandı. Plan 22 Eylül’de askıya çıkarıldı. Bir ay askıda kalacak plan itirazlar olmazsa daha sonra yürürlüğe girecek.

Kaynak: Hürriyet Ege – 30.09.2010 {nomultithumb}