DANIŞTAY 13. DAİRESİ SATIŞ DEPARTMANI GİBİ: İzmir Limanı satılabilir

DANIŞTAY 13. DAİRESİ SATIŞ DEPARTMANI GİBİ: İzmir Limanı satılabilir

Hükümetin özelleştirerek satmaya çalıştığı kamuya ait varlıklarla ilgili açılan davaları görüşen Danıştay Dava İdare Daireleri Kurulu, birçok kararda "kamu yararı yoktur" hükmü verirken, itiraz edilen bu kararları görüşen bir alt birim olan Danıştay 13. Dairesi'nin hemen her satışa onay verdiği dikkat çekti. Buna benzer bir olay, son olarak Petkim'deki süreçten sonra şimdi de İzmir Limanı satışında yaşandı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Prof. Dr. Mümtaz Soysal'ın başkanı olduğu Kamu İşletmeciliği Geliştirme Merkezi'nin (KİGEM) açtığı davada bir süre önce, TCDD'ye ait İzmir Limanı’nın özelleştirilmesi amacıyla yapılan ihale ile ihale sonucunu onaylayan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararında yürütmeyi durdurma verirken, Danıştay 13. Dairesi, İzmir Limanı’nın 49 yıl süreyle işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi için limanı özelleştirme programına alan ve özelleştirme yöntemini belirleyen kararların iptal istemini reddetti.

İzmir Limanı'nın özelleştirilerek satışına karşı dava açan Liman-İş Sendikası'nın avukatı Metin Bayyar, yaptığı açıklamada, kararı temyiz edeceklerini söyledi. Temyiz başvurusunu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ele alacak.
Liman-İş, TCDD'ye ait İzmir Limanı'nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesi kapsamında Danıştay 13. Dairesi'nde iki ayrı dava açmıştı. Danıştay'ın ret gerekçesinde İzmir Limanı'nın özelleştirilmesine ilişkin ihale şartları, özelleştirme yöntemi ile ihale usul ile yönteminin Özelleştirme Yasası'na uygun olduğu savunuldu.

İzmir Limanı için yapılan ihalede en yüksek teklifi 1.275 milyar dolar bedelle Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Ortak Girişim Grubu vermişti. Birgün Ekonomi

***
ŞAİBELİ SATIŞ İDDİALARI

USULSÜZLÜK nedeniyle iptal edilen Galataport ihalesi ile gündeme gelen İsrailli işadamı Sami Ofer'in ucuza Tüpraş hissesi almasına aracılık eden ve daha sonra bu ortaya çıkınca iptal edilen satışla ilgili Türkiye'deki ortağı Global Holging Başkanı Mehmet Kutman'ın, Hong Konglu ortağı Hutchison ile de Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la aralarında İzmir Limanı'nın da bulunduğu yedi liman için 'gizli pazarlık' yaptığı ortaya çıkmıştı. İhale yapılmadan önce de Kutman, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile ortağı Hutchison'un Başkanını görüştürmüş, Unakıtan da bu görüşmeyi doğrulamıştı.

Birgün / 19.04.2008