Dalgakıran projesi fikrine ihtar geldi

{nomultithumb}İTO'nun, Pasaport'taki mendirek için hazırladıÇı proje tartışma yarattı. Konak Pier'i işleten İzmer şirketi, kullanım hakkının kendilerinde olduÇunu savunarak İTO'ya ihtarname gönderdi

ARZU ÇETİK İzmir DHA 08.01.2006

İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) hazırladıÇı 'Dalgakıran Projesi'ne, mendireÇin kullanım hakkına sahip olduÇunu belirten İzmer İnşaat Sanayi Ticaret ve Turizm A.Ş'den ihtar geldi.
1876'da hizmete giren, 1982'de Pasaport kısmı onarılan, uzunluÇu bir kilometreyi bulan dalgakıran için hazırlanan projeye Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da büyük ilgi göstermişti. Dalgakıranın yanında yer alan Emir Çakabey Limanı'nın taşınması ile ilgili, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök de elinden geleni yapacaÇını söylemişti.

Demirtaş: Konu mahkemede
Kasım 2006'da İzmer, İTO Yönetim Kurulu BaşkanlıÇı'na yazdıÇı yazıda, odanın giriş kapısında sergilenen ve 'www.izto.org.tr' internet sitesinde de yer alan projenin tamamının ya da bir kısmı ile ilgili her türlü bilgi ve metaryalin kaldırılmasını istedi. Yazıda, proje kapsamındaki mendireÇin kullanım hakkının İzmer'e ait olduÇuna dikkat çekildi.
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, halen Denizcilik İşletmeleri Genel MüdürlüÇü ile İzmer arasında, mendireÇin kullanım hakkına ilişkin konunun mahkemeye yansıdıÇını belirterek şöyle dedi: "Hukuki bir anlaşmazlık var. Denizcilik İşletmeleri Genel MüdürlüÇü, bu bölümün sonradan sözleşmeyle dahil edildiÇi iddiasıyla mahkemeye başvurdu. Maliye Bakanı Unakıtan'ın konuyu çözmesini istedik. Kendisi Özelleştirme İdaresi'ne talimat verdi. Sahil tarafı Denizcilik İşletmeleri'ne ait. Denizcilik Müsteşarı ve Ulaştırma Bakanı sorumlu. Müsteşarla konuştum. O da İzmirliler gibi düşündüÇünü ifade etti, olumlu baktı. İzmir'de iş yapmak çok zor. Ama mücadele etmekten yılmayacaÇız."

Neler yapılacaktı?

Dalgakırana denizden ulaşımın yanı sıra yerin ve denizin 18 metre altından geçecek 250 metrelik tünelden de gidilebilecek. Akvaryum inşa edilecek. 4 bin metrekarelik platformda sergi salonları, restoranlar, sualtı müzesi, İzmir Evi, Amfitiyatro olacak. Pasaport iskelesinin bulunduÇu platform butik otel şeklinde düzenlenirken, iskele deniz ulaşımı için kullanılmaya devam edilecek. Işık oyunları, Karşıyaka sahillerinden seyredilebilecek. Marina ve yat fuarı düzenlenecek. Maliyeti 10 milyon dolar olarak gösteriliyor.